fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

M. Horała: Podkarpacie jednym z regionów, który najbardziej skorzysta na programie inwestycyjnym CPK

Wiceminister infrastruktury, Marcin Horała, wskazuje, że Podkarpacie będzie jednym z regionów najbardziej wygranych w programie inwestycyjnym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie czasu przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godz. 15 minut.

Pełnomocnik rządu ds. CPK odwiedził Rzeszów. Centralny Port Komunikacyjny – zaznaczył – „nie jest tylko i wyłącznie, a nawet nie jest w większości programem budowy nowego, międzykontynentalnego lotniska w środkowej Polsce, ale budowy całego nowego systemu komunikacyjnego Polski”. To przede wszystkim system transportu kolejowego.

W woj. podkarpackim – według harmonogramu – pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 roku. Docelowo w ramach programu CPK na Podkarpaciu zostanie zbudowanych 155 km nowych linii kolejowych, a kolejne 173 km zostaną zmodernizowane. O znaczeniu tych inwestycji mówi Marcin Horała.

– Program inwestycyjny CPK, program budowy blisko 2 tys. kilometrów nowych linii kolejowych, program modernizacji kolejnych kilku tysięcy linii kolejowych w całej Polsce to program, który te „białe plamy” ma wymazać niektórym regionom naszego kraju. Do takich należy Podkarpacie, któremu brakuje całego szeregu takich oczywistych połączeń, jakby się popatrzyło na mapę, czyli chociażby szybkiego połączenia z Rzeszowa bezpośrednio do Warszawy, a nie dookoła. To będą te regiony, które najbardziej na tym programie skorzystają. W przypadku Podkarpacia mówimy – po realizacji całego programu inwestycyjnego CPK – o skróceniu czasu podróży z Rzeszowa do Warszawy do 2 godzin 15 minut – podkreśla Marcin Horała.

W ciągu doby zaplanowano 20 połączeń. Aktualnie najszybciej kursujący pociąg do Warszawy jedzie dwa razy dłużej. Do Warszawy skróci się także przejazd ze Stalowej Woli – do 1 godz. 45 min i z Tarnobrzegu – do 1 godz. 55 minut.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl