PAP/Tytus Żmijewski

Pierwsze przypadki koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim

Rośnie liczba zarażonych koronawirusem. W Polsce to już 221 osób. Pięciu pacjentów zmarło.

Jeszcze w poniedziałek wieczorem liczba zarażonych w Polsce nie przekraczała 200 osób. Dziś rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 28 przypadkach.

„Potwierdzone przypadki dotyczą 7 osób z województwa kujawsko-pomorskiego, 6 z województwa pomorskiego, 3 z województwa mazowieckiego, 3 z województwa lubelskiego, 3 z województwa śląskiego, 2 z województwa małopolskiego, 2 z województwa warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z województwa opolskiego i 1 osoby z województwa zachodniopomorskiego. Pacjenci są w stanie stabilnym” – napisano na Twitterze Ministerstwa Zdrowia.

To pierwsze przypadki koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim.

– Pięć osób z Bydgoszczy, wszystkie są hospitalizowane w szpitalu zakaźnym w Bydgoszczy. Kolejne dwie osoby to jedna z powiatu nakielskiego oraz jedna z powiatu żnińskiego. Wszystkie osoby, które zostały przebadane i został stwierdzony pozytywny wynik, były objęte kwarantanną” – zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. złotych. To, czy potencjalnie chore osoby stosują się do izolacji, sprawdzają służby mundurowe.

– Jeżeli chodzi o podejmowane interwencje ze strony policjantów, wyglądają one w następujący sposób. W pierwszej kolejności dany patrol kierowany jest w miejsce zamieszkania osoby poddanej kwarantannie. Wtedy, kiedy patrol jest już na miejscu, jest kontakt, informacja zwrotna do centrum i stąd wykonywane jest połączenie telefoniczne z osobą poddanej kwarantannie – wyjaśnił rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak.

Taka osoba, po odebraniu telefonu, proszona jest o pokazanie się w oknie. W ten sposób policja unika zarażenia się od potencjalnego chorego – powiedział rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

W południe resort zdrowia poinformował o kolejnych przypadkach koronawirusa w Polsce.

„Mamy 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 6 osób z województwa dolnośląskiego, 3 osób z woj. łódzkiego, 2 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego i po jednej osobie z woj. małopolskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego” – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Dotychczas w Polsce zarażonych zostało 221 osób. Pięć z nich zmarło. Ministerstwo Zdrowia zaznaczyło, że byli to pacjenci z chorobami współistniejącymi. To właśnie osoby starsze i schorowane, o obniżonej odporności, są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem.

TV Trwam News

drukuj