Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu

Trwają pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu, w trakcie których parlamentarzyści złożyli uroczyste ślubowania. Dymisję swojego rządu ogłosiła premier Ewa Kopacz. Powołanie gabinetu Beaty Szydło nastąpi najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu.

Inauguracyjne posiedzenie Sejmu otworzył marszałek senior Kornel Morawiecki. O zadaniu naprawy Polski, przed którym staje Sejm VIII kadencji, mówił w orędziu skierowanym do posłów prezydent Andrzej Duda.

Wyborcy opowiedzieli się za zmianą, która polega na naprawie szeregu aspektów życia Rzeczypospolitej. Mam wielką nadzieję, że ten Sejm na to zadanie odpowie pozytywnie – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda apelował także o merytoryczną dyskusję w Parlamencie.

Apeluję o to, aby – po pierwsze – prowadzić tutaj życzliwą debatę dla Polski i dla polskiego społeczeństwa; po drugie, aby wysłuchiwany był głos obywateli, aby uwzględniane były inicjatywy obywatelskie, aby także głos opozycji w tej izbie był szanowany – wskazywał prezydent.

Andrzej Duda zapewnił, że jako głowa państwa chce być blisko prac Sejmu. Dlatego też w Gabinecie Prezydenta RP w gmachu Sejmu pracownicy jego kancelarii będą prowadzić dyżury. Ten gabinet – jak mówił prezydent – będzie otwarty dla posłów wszystkich partii.

O wielkiej odpowiedzialności, jaką jest służba obywatelom, przypomniał zgromadzonym marszałek senior Kornel Morawiecki.

Mamy obowiązek mówić wspólnym głosem. Mamy obowiązek, wspierając się, dochodzić do porozumienia i służyć Polsce, służyć wszystkim obywatelom. Taka jest nasza wielka odpowiedzialność i nasze wyzwanie – mówił Kornel Morawiecki.

Następnie posłowie złożyli uroczyste ślubowanie, po którym dymisję swojego rządu złożyła Ewa Kopacz.

Pełnienie funkcji premiera było wielkim honorem – podkreśliła ustępująca premier.

W swoim wystąpieniu Ewa Kopacz skrytykowała Prawo i Sprawiedliwość. „Życzę wam, abyście zrobili wszystko lepiej niż PO, ale ostrzegam: nie będzie wam łatwo” – mówiła ustępująca premier.

Będziecie mieli opozycję. Nie taką – totalną – jak wy byliście. Nie będziemy mówić, że Polska przestała być Polską. Na to nie liczcie, ale jedno wam mogę obiecać – nie przegapimy żadnego kłamstwa. Zapamiętaliśmy każdą waszą obietnicę i z każdego słowa was rozliczymy – zapowiadała Ewa Kopacz.

W wystąpieniu nie zabrakło oskarżeń o łamanie przez PiS wcześniej złożonych deklaracji oraz ostrzeżeń przed niszczeniem polskiej demokracji.

Najdelikatniej mówiąc, z jasnością waszych deklaracji macie problem od samego początku. Patrzę tu z całą sympatią na posła Macierewicza i powiem szczerze – nie jest to na pewno Jarosław Gowin. Ostrzegam was jeszcze przed jednym – przed niszczeniem fundamentów demokratycznego państwa. Jeśli będziecie niszczyć to, co budowali Polacy przez ostatnie ćwierć wieku, zrobimy wszystko, żeby was powstrzymać – mówiła Ewa Kopacz.

Ewa Kopacz poniosła dziś kolejną polityczną porażkę. Tym razem przegrała zmagania o fotel przewodniczącej Klubu Parlamentarnego PO. Funkcję tę obejmie Sławomir Neumann. Kopacz przegrała stosunkiem głosów 72 do 94.

Przed ustępującą premier walka o stanowisko przewodniczącej partii, w której jej głównym rywalem będzie Grzegorz Schetyna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj