fot. DWOT

Pierwsze patenty oficerskie dla żołnierzy WOT

W Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki patenty oficerskie odebrało w sobotę 157 żołnierzy rezerwy oraz 46 żołnierzy obrony terytorialnej – absolwentów pierwszej edycji kursu oficerskiego Agrykola – czytamy w niedzielnym komunikacie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Niezależnie od Waszego wyboru niech nic Was nie zatrzyma. Niech napędzają was wasze talenty, rozwijane kompetencje i ambicje. Pamiętajcie, że bycie oficerem to coś więcej niż styl życia. Ten przywilej już zawsze niech będzie dla was synonimem odpowiedzialności za kraj i podwładnych” – powiedział dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej generał gen. dyw. Wiesław Kukuła podczas uroczystości wręczenia patentów oficerskich absolwentom kursu oficerskiego.

W komunikacie podkreślono, że żołnierze rezerwy oraz żołnierze obrony terytorialnej łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i osobistym.

To niełatwe, dlatego podziwiam wasz upór i determinację. Gratuluję wam pokonania niełatwej drogi, która doprowadziła was do celu – uzyskania stopnia oficerskiego” – dodał gen. Kukuła.

Dowódca WOT przywołał postaci znakomitych dowódców: ppłk. Adama Borysa ps. „Pług” – cichociemnego, legendarnego dowódcę batalionu AK „Parasol”, który – jak mówił – był cenionym już przed wojną inżynierem przemysłu spożywczego i rolnictwa; gen. bryg. Stefana Bałuka – cichociemnego, żołnierza batalionu „Pięść”, zgrupowania AK Radosław, który – jak podkreślił generał – marzył o zawodowej służbie wojskowej, niestety z uwagi na stan zdrowia nie mógł jej pełnić; płk. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy” – dowódcę batalionu „Zośka” i brygady dywersji Broda-53, uwielbianego przez podwładnych, uznanego za najbardziej skutecznego w Powstaniu Warszawskim, który – jak dodał dowódca WOT – był architektem i wybitnym wychowawcą harcerskim.

Wszyscy wymienieni to kawalerowie orderu Virtuti Militari, wszyscy oni okazali się charyzmatycznymi przywódcami, którzy odcisnęli piętno na historii Polski i świata” – powiedział gen. Kukuła.

Dowódca WOT wymienił jeszcze: admirała Williama McRavena dowódcę USSOCOM (Amerykańskie dowództwo operacji specjalnych – przyp.) i dowódcę słynnej operacji Neptune Spear, który był dziennikarzem, oraz generała Jima Mattisa, ps. „Wściekły Pies” najsłynniejszego na świecie Marinsa, który był historykiem.

Co łączyło opisane postaci? Oni wszyscy ukończyli Szkoły Podchorążych Rezerwy (w USA tzw. ROTC – Reserve Officer Training Corps). Czy wiecie, że większość cichociemnych nie była żołnierzami, którzy przed wojną pełnili zawodową służbę wojskową? Czy zdajecie sobie sprawę, że 45 proc. wszystkich amerykańskich oficerów służby zawodowej to absolwenci kursów oficerów rezerwy? Czy wiecie, że kurs oficerów rezerwy ukończył generał Mark Milley – obecny 20. Przewodniczący Kolegium połączonych Sztabów w USA?” – pytał generał Kukuła, wskazując na rolę, jaką mogą odegrać w siłach zbrojnych nowo mianowani oficerowie rezerwy i obrony terytorialnej.

Wskazywał, że przyszli oficerowie mają możliwość wybrania wielu dróg. Mogą starać się o przyjęcie w szeregi żołnierzy zawodowych, mogą nie rezygnować z dotychczasowych aktywności i pełnić terytorialną służbę wojskową, czy też zostać oficerami rezerwy.

Patenty oficerskie są symbolem zaszczytu i godności bycia oficerem Wojska Polskiego. Kiedyś dokument ten przechowywany był w rodzinach przez pokolenia, jako jedna z największych pamiątek po bliskich.

Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery dla żołnierzy WOT – ochotników. Do tej pory przeprowadzone zostały dwie edycje kursu, obecnie trwa trzecia. Absolwenci pierwszej edycji będą promowani na stopień podporucznika w niedzielę, 27 października 2019 r., na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl