fot. PAP/Leszek Szymański

J. Sellin: Dziękujemy za pamięć i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego

Dziękujemy za pamięć i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bili się za waszą wolność, ale nade wszystko bili się za Polskę – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka.

W Holandii od soboty trwają uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wyzwolenia Bredy i okolic spod niemieckiej okupacji przez 1. Polską Dywizję Pancerną dowodzoną przez gen. Maczka.

29 października 1944 r. to szczególna data dla mieszkańców Bredy w holenderskiej prowincji Brabancja Północna. Tego dnia, okupowane od 1940 r. przez Niemców miasto, odzyskało upragnioną wolność. Tę wolność przynieśli im żołnierze 1. Dywizji Pancernej. Dziś obchodzimy 75. rocznicę wyzwolenia Bredy” – powiedział w niedzielę Jarosław Sellin na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie, gdzie spoczywa gen. Stanisław Maczek i ponad 160 jego podkomendnych.

Przypomniał, że „wówczas w oknach mieszkańców miasta i okolic pojawiły się napisy w języku polskim: +Dziękujemy wam Polacy!+”.

75 lat, które dzieli nas od wydarzeń tamtych dni, to czas, w którym wszystko się zmieniło. Wyrosły pokolenia niepamietające strasznych czasów wojny, cieszące się dobrobytem i coraz lepszym życiem. Dlatego tym bardziej cieszy fakt, że pamięć o żołnierzach Wojska Polskiego jest tutaj obecna” – zaznaczył wiceszef resortu kultury.

Dodał, że „cieszy również to, że obecni są dzisiaj nasi weterani, którzy przybyli, aby oddać hołd i cześć swoim kolegom oraz swemu dowódcy generałowi Stanisławowi Maczkowi”. Wiceszef resortu kultury przekazał weteranom w imieniu państwa polskiego „wyrazy najgłębszego szacunku i uznania, ale przede wszystkim życzył zdrowia”.

Dzisiaj my z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć: „Dziękujemy wam mieszkańcy Bredy!” – mówił Jarosław Sellin.

Dziękujemy za pamięć i szacunek dla żołnierzy Wojska Polskiego, którzy bili się za waszą wolność, ale nade wszystko bili się za Polskę! Cześć ich pamięci!” – podkreślił wiceszef MKiDN.

 

PAP

drukuj