Pierwsze czytanie noweli o Karcie Polaka

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Karcie Polaka. W myśl projektu posiadacz karty mógłby w łatwiejszy sposób zdobyć polskie obywatelstwo.  Osoba posiadająca Kartę Polaka byłaby traktowana na zasadach zbliżonych do polskich obywateli.

Zmiany pozwolą również na łatwiejszą ewakuację Polaków z zagranicy, a także opiekę nad nimi.

W obliczu wojny na Ukrainie, zmiany muszą zostać wprowadzone jak najszybciej – wskazuje poseł Małgorzata Gosiewska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

– Nie było rozwiązań prawnych umożliwiających pomoc naszym rodakom w sytuacjach takich jak na przykład wojna. To, że udało nam się wywalczyć z MSZ-tem – kierowanym jeszcze przez PO – ewakuację naszych rodaków to było ciężkie zadanie. Trzeba było szukać odpowiednich rozwiązań prawnych. My w tej chwili takie rozwiązania przygotowaliśmy. To umożliwi reagowanie w sytuacjach krytycznych, jak właśnie wojna, ale też da możliwość osiedlania się naszych rodaków, ich powrotu na ziemię ojczystą – mówi poseł Małgorzata Gosiewska.

Poseł Małgorzata Gosiewska dodaje, że Karta Polaka to pierwszy krok w procesie powrotu rodaków do Polski. Drugim – jak mówi – będzie ustawa o repatriacji.

Od 29 marca 2008 roku, dnia wejścia w życie ustawy o Karcie Polaka, do 15 maja 2014 r. polskie urzędy konsularne przyjęły ok. 140 tys. wniosków o jej wydanie. Wnioskodawcy odebrali 110 tys. Kart Polaka. Najwięcej wniosków o Kartę Polaka złożono na Białorusi oraz na Ukrainie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl