Pierwsza encyklika papieża Franciszka

Dziś zostanie zaprezentowana pierwsza encyklika Ojca Świętego Franciszka „Lumen fidei” – „Światło wiary”.

Dokument o wierze jest darem dla Kościoła w obchodzonym Roku Wiary. Wpisuje się też w cykl encyklik o cnotach kardynalnych, uzupełniając dwa poprzednie dzieła Papieża Benedykta XVI dotyczące miłości i nadziei.

„Lumen Fidei” został w dużej części napisany przez poprzedniego Ojca Świętego. Będzie to pierwsza taka encyklika w dziejach Kościoła.

Ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego Jana Pawła II podkreśla, że z wielką radością przyjmuje wiadomość o ukazaniu się Encykliki poświęconej tematowi wiary.

– Do tryptyku trzech cnót potrzebna jest encyklika dotycząca wiary. Pierwsza encyklika papieża Franciszka mocno wpisuje się w Kościele w Rok Wiary. Będziemy z wielką uwagą czytać encyklikę, rozważać ją. Jako przewodniczący „Dzieła Biblijnego Jana Pawła II” mogę już teraz zapowiedzieć, że bez wątpienia jedna z audycji pt. „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i TV Trwam poświęcona zostanie tematowi wiary w ujęciu encykliki papieża Franciszka – zapowiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

Według nieoficjalnych informacji encyklika ta ma być skoncentrowana na śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa jako fundamentalnych elementach wiary chrześcijańskiej oraz na jej roli w dzisiejszym świecie i społeczeństwie.

Ojciec Święty Franciszek ogłosił również, że jeszcze przed zakończeniem Roku Wiary w listopadzie ogłosi adhortację na temat ewangelizacji.

RIRM

drukuj