Rozstrzygnięcie konkursu na MUX1 w najbliższych dniach

Już wkrótce dowiemy się czy TV Trwam otrzyma miejsce na multipleksie cyfrowym. Członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Krzysztof Luft zapowiedział w jednym z dzienników, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w najbliższych dniach.

Zwycięzcy konkursu zajmą cztery miejsca na multipleksie, które w 2014 r. zwolni TVP. To już drugi konkurs, w którym katolicka TV Trwam ubiega się o miejsce na multipleksie cyfrowym. Poprzednie niekorzystne rozstrzygnięcie wywołało i wciąż wywołuje szeroki sprzeciw społeczny. Już ponad 2,5 miliona Polaków podpisało się pod protestem do KRRiT.

W Polsce i zagranicą przechodzą marsze w obronie TV Trwam – dotąd odbyły się one w 175 miastach. Planowane są kolejne. Najbliższy przejdzie w sobotę w Poznaniu. Poparcie dla starań katolickiej stacji wyraził również Episkopat Polski, a także wiele samorządów, organizacji pozarządowych i środowisk społecznych.

Sprawa koncesji na nadawanie cyfrowe jest rozpatrywana również na forum polskiego jak i europejskiego parlamentu. Choć w nowym konkursie TV Trwam nie ma już konkurenta, bo wniosek ostatniego rywala – mało znanej spółki Wieczorna.pl został odrzucony ze względów formalnych to nie oznacza, że katolicka stacja uzyska koncesję – zastrzega sam Krzysztof Luft.

Również była przewodnicząca KRRiT poseł Elżbieta Kruk mówi, że doświadczenie współpracy z KRRiT w parlamencie pokazuje, że wszystkiego możemy się spodziewać.

– Telewizja Trwam jest tym razem jedynym wnioskodawcą spełniającym wszelkie warunki. Przede wszystkim warunek konsultacji społecznej i woli społecznej tak jasno pokazanej, czego to właśnie widzowie domagają się na rynku telewizji naziemnej, więc wydawałoby się, że nie ma co się zastanawiać w normalnym kraju. Telewizja Trwam – można by założyć – już ma to prawo nadawania naziemnego – mówi poseł Elżbieta Kruk.

Poseł podkreśla, że jest wiele powodów, które powinny skłonić do przyznania TV Trwam miejsca na multipleksie. Przede wszystkim dlatego, że mieści się to w podstawowym celu samego procesu cyfryzacji telewizji naziemnej, który ma przynieść spluralizowanie rynku pod względem kapitałowym i źródeł informacji jak i programowym.

TV Trwam po pierwsze: nadaje program taki, którego brakuje na rynku naziemnym. Po drugie: jest zupełnie niezależnym podmiotem, wnoszącym inne spojrzenie na rzeczywistość. Jest przede wszystkim telewizją niezależną i dążącą do prawdy. Niewątpliwie fakt nadawania przez TV Trwam na rynku naziemnym spowodowałby złamanie monopolu informacyjnego, który na tym rynku od lat w Polsce obserwujemy. To co przecież równie ważne dla samego podmiotu to, że spełnia wszelkie warunki. Zablokowanie możliwości nadawania jest zdecydowanym dyskryminowaniem nie tylko tego podmiotu, ale i tej części społeczeństwa, która domaga się posiadania takiej propozycji na rynku naziemnym dodaje poseł Elżbieta Kruk.

Wypowiedź poseł Elżbiety Kruk:

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

 

drukuj