fot. https://wsksim.edu.pl/pielegniarstwo-licencjat/

Pielęgniarstwo – zawód z misją

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu trwa rekrutacja na studia. Toruńska uczelnia proponuje wiele praktycznych kierunków kształcenia, między innymi studia na kierunku pielęgniarstwo. „Dla nas ważne jest ratowanie życia i pomoc choremu, który akurat w tej chwili potrzebuje naszej pomocy” – akcentowały Elżbieta Surdykowska i Anna Dąbrowska, pielęgniarki i wykładowcy w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w programie „Rozmowy niedokończone” w Telewizji Trwam.   

Elżbieta Surdykowska i Anna Dąbrowska są pielęgniarkami i wykładowcami w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Od wielu lat służą chorym, którzy potrzebują ich pomocy i wrażliwości.

– W liceum medycznym zrodziło się we mnie zapotrzebowanie na pomoc drugiemu człowiekowi: jednak jestem komuś potrzebna. Chwytało mnie to za serce, że pielęgniarki są potrzebne. Chorzy, pacjenci wymagają naszej obecności. Później to zaowocowało. (…) Nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną. Po pierwszym dniu pracy zakochałam się w tym zawodzie – wspominała Elżbieta Surdykowska.

W opiece medycznej istotna jest współpraca służb medycznych, które troszczą się o dobro pacjenta.

– Każdy ma swoje miejsce. Interdyscyplinarna współpraca personelu medycznego musi trwać. Lekarz musi współpracować z pielęgniarką, pielęgniarka z ratownikiem medycznym. (…) Zawód pielęgniarki skłania nas do przemyślenia i działania holistycznego. Tak samo dla pacjenta, jak i dla personelu jest to istotne. Jeśli nie będziemy współpracować, to pacjent to odczuje – akcentowała Anna Dąbrowska.

Pielęgniarstwo to zawód, który utożsamiany jest z wrażliwością i empatią.

– Przede wszystkim istotna jest empatia, do której z czasem dorastamy, ale jeśli nie wczuwałabym się w życie pacjenta, to nie wykonywałabym tego zawodu. (…) Traktujemy naszą profesję bardzo poważnie. Jesteśmy pewne tego, co robimy. Pacjenci mają do nas ogromne zaufanie. Od 10 lat nie miałam urlopu, bo pacjenci obawiają się, co się z nimi stanie, jeśli mnie nie będzie – mówiła Anna Dąbrowska.

Służba drugiemu człowiekowi to służba życiu.

– Każda rzecz wykonana dla pacjenta to dla nas sukces. To nie tylko podejmowanie różnych czynności medycznych w odpowiednim czasie, ale to także uśmiech, podanie ręki. Widzę, że pacjent tego potrzebuje, uśmiecha się. To buduje. (…) Nie pytamy, czy pacjent się zgadza, czy się nie zgadza. Nie pytamy, czy zniszczymy ubranie. Tu i teraz musimy udzielić pomocy. Dla nas ważne jest ratowanie życia i pomoc choremu, który akurat w tej chwili potrzebuje naszej pomocy – zaznaczyła Elżbieta Surdykowska.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Akademia Nauk Stosowanych to renomowana uczelnia, która oferuje atrakcyjne kierunki studiów: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, informatyka (inżynierska) oraz informatyka medialna. Więcej informacji o rekrutacji na studia można znaleźć [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl