fot. PAP/EPA

PE zajmie się dziś projektem unijnego budżetu na przyszły rok

Parlament Europejski zajmie się dziś projektem unijnego budżetu na przyszły rok. To ostatni taki projekt w 7-letniej perspektywie finansowej na lata 2014-2020.

Propozycja komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego przewiduje środki w wysokości 171 mld euro. To więcej niż wyjściowy projekt Komisji Europejskiej. Komisja zaproponowała zwiększenie środków na zobowiązania o 2 mld 700 mln euro, a także na płatności.

Europoseł dr Zbigniew Kuźmiuk, który będzie uczestniczył w debacie budżetowej, ma obawy, że wzrost nakładów na płatności jest zbyt mały.

– To ostatni rok realizacji perspektywy finansowej, w związku z tym przyspieszy realizacja inwestycji, szczególnie jeśli chodzi o fundusz spójności. Mieliśmy w historii takie sytuacje, że po prostu brakowało w budżecie pieniędzy, w związku z czym beneficjenci dostawali je z dużym opóźnieniem, a nawet uniemożliwiało im to realizację inwestycji, więc nie chcemy powtórki takiej sytuacji. Stąd to zwiększenie i próba nacisku na Radę, żeby te środki były jeszcze większe. To jest także polski priorytet – wyjaśnił dr Zbigniew Kuźmiuk.  

Jutro odbędzie się głosowanie nad projektem Parlamentu Europejskiego. Następnie propozycje zostaną skierowane na tzw. trilog, czyli rozmowy między Parlamentem Europejskim, Komisją Europejską i Radą Europejską.

Ostateczny projekt budżetu będzie głosowany zapewne w grudniu tego roku.

RIRM

drukuj