Patrzmy w przyszłość z nadzieją

Z ks. kard. Ennio Antonellim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny, rozmawia Agnieszka Gracz

Przybycie Ojca Świętego do Mediolanu to kulminacja tego wielkiego święta, jakim jest trwające od środy VII Światowe Spotkanie Rodzin.
– To oczekiwanie na Ojca Świętego i na jego słowa odczuwane było w całej archidiecezji, ale przede wszystkim tutaj, w Mediolanie, gdzie zgromadziły się rodziny z całego świata. Wszyscy mają nadzieję na bogate owoce spotkania z Papieżem, które będą się pojawiać w ich życiu już po powrocie do domów, w codzienności, która ma największy wpływ na kształtowanie człowieka. Spotkania z Ojcem Świętym będą dla nich niezwykłym doświadczeniem i na pewno czasem głębokiej refleksji nad tym, co bezpośrednio dotyczy rodzinnego życia, pracy i świętowania.

Na jakie przesłanie Benedykta XVI czekają w tych dniach rodziny?
– Czego oczekują rodziny chrześcijańskie…? Przede wszystkim słów nadziei, umocnienia, otuchy, że mimo trudności, z jakimi spotyka się dziś rodzina, razem z Bogiem można pokonać przeciwności. Wiele mówiło się o tym na kongresie teologiczno-pastoralnym, który poprzedził przybycie Ojca Świętego do Mediolanu. Była to okazja do zapoznania się z rzeczywistością, która jest trudna dla wielu rodzin w świecie. Kongres się zakończył, ale nie oznacza to oczywiście końca problemów, z jakimi jego uczestnicy się spotykają. To początek refleksji nad trudnościami, których dziś w wielu krajach świata doświadcza normalna chrześcijańska rodzina. Spotkanie w Mediolanie jest jednak dla nas znakiem ogromnej nadziei. Jest tu wiele rodzin z dziećmi z państw wszystkich kontynentów, to daje nam, duszpasterzom, i im siłę do refleksji oraz do pokonywania problemów. Nie można się zniechęcać, ale trzeba z odwagą stawiać czoła trudnościom! Patrzmy w przyszłość z nadzieją.

Przez cały czas mediolańskiego spotkania jego uczestnikom towarzyszy przykład Świętej Rodziny z Nazaretu. To Ona jest dla nas wzorem.
– Obecna jest z nami Rodzina z Nazaretu w przepięknej ikonie autorstwa o. Marko Ivana Rupnika. W Świętej Rodzinie z Nazaretu niebo spotyka się z ziemią i Trójca Boska odnajduje tutaj najbardziej doskonałe ludzkie oblicze. Kościół jest wezwany, aby coraz bardziej stawać się rodziną, aby poprzez wzajemną miłość wyrazić obecność Chrystusa na ziemi. Także rodziny chrześcijańskie, które biorą przykład z rodziny z Nazaretu, w jakiś sposób manifestują w sobie tę cząstkę Boga, Jego miłości do człowieka, uczestnictwa w dziele, do jakiego powołał je sam Stwórca. To niezwykła współpraca. Święta Rodzina jest dla nas znakiem i przykładem odwagi! Ta nadzieja płynąca z wiary jest tutaj szczególnie zauważalna.

Dziękuję za rozmowę.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl