fot. PAP/EPA

Papież: zawsze trzeba się modlić i nie ustawać

Do wytrwałej modlitwy zachęcał dziś w katechezie Ojciec Św. Franciszek. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież nawiązał do ewangelicznej przypowieści o wdowie i sędzim. Ojciec Św. mówił, że zawiera ona ważne pouczenie: „zawsze trzeba się modlić i nie ustawać”.

Biskup Rzymu zwrócił uwagę, że w przypowieści sędzia wysłuchał wdowę i wziął ją w obronę, ponieważ mu się naprzykrzała. W tym kontekście papież zaakcentował słowa Chrystusa, który mówił, że jeśli wdowie udało się nakłonić niesprawiedliwego sędziego swymi usilnymi prośbami, to o ileż bardziej Bóg, który jest dobrym i sprawiedliwym Ojcem „weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego”.

– Nie wolno nam zaprzestać modlitwy, nawet jeśli nie jest ona wysłuchana. To modlitwa zachowuje wiarę; bez niej wiara słabnie, więc prośmy Pana o wiarę, która staje się modlitwą nieustanną, wytrwałą – podobnie jak modlitwa wdowy z przypowieści. Prośmy o wiarę, która karmi się pragnieniem jego przyjścia, a w modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako ojciec wychodzi na spotkanie swoich dzieci pełen miłości miłosiernej – wskazał Ojciec Święty.

Papież pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na Plac św. Piotra. Zwracając się do Polaków Ojciec Święty powiedział.

– Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie uczniów jezuickiego Gimnazjum KOSTKA z Krakowa oraz z wielu innych szkół. Drodzy pielgrzymi, prośmy Pana o łaskę wiary, która staje się modlitwą nieustanną i wytrwałą. Prośmy o wiarę, która pozwala nam ufnie zawierzać siebie dobroci Boga we wszelkich okolicznościach życia. W modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako Ojciec wychodzi na spotkanie swoich dzieci, pełen miłosiernej miłości. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – powiedział Papież.

Ojciec Święty wezwał również do modlitwy za ofiary zamachów w Syrii, do których doszło w poniedziałek. Zachęcił też do udziału w procesji Bożego Ciała, która przejdzie jutro po południu ulicami Rzymu.

RIRM

drukuj