Papież: Synod doświadczeniem Kościoła pielgrzymującego

Synod był doświadczeniem Kościoła pielgrzymującego wraz z rodzinami świętego Ludu Bożego – podkreślił Ojciec Święty Franciszek podczas Mszy św., która zakończyła Synod Biskupów poświęcony rodzinie. Dokument końcowy synodu potwierdził naukę Kościoła na temat rodziny i małżeństwa.

Mszę św. w Bazylice św. Piotra  wraz z Ojcem Świętym koncelebrowało ponad trzystu księży kardynałów, patriarchów, księży arcybiskupów i biskupów z całego świata, którzy uczestniczyli w synodzie.

– Dziękuję wam za wspólnie przebytą drogę ze spojrzeniem skierowanym ku Panu i braciom, w poszukiwaniu dróg, jakie Ewangelia wskazuje naszym czasom, aby głosić tajemnicę miłości rodziny. Kontynuujmy drogę, jakiej pragnie Pan. Prośmy Go o spojrzenie uzdrowione i zbawcze, potrafiące upowszechniać światło, gdyż pamięta wspaniałość, która je olśniła. Nigdy nie dając się przyćmić pesymizmem i grzechem, poszukujmy i zobaczmy chwałę Boga jaśniejącą w człowieku żyjącym – mówił w kazaniu Ojciec Święty.

Papież przestrzegł też przed ślepotą i głuchotą na problemy współczesnego świata i rodzin.

– Możemy przechodzić przez pustynie ludzkości, nie widząc tego, co jest naprawdę, ale to, co chcielibyśmy zobaczyć. Jesteśmy w stanie budować wizje świata, ale nie akceptujemy tego, co Pan stawia nam przed oczami. Wiara, która nie umie zakorzenić się w życiu ludzi, pozostaje jałowa i zamiast oazy, tworzy kolejne pustynie – wskazał Ojciec Święty.

Wczoraj Ojcowie Synodalni przyjęli dokument końcowy synodu. Przypomina on światu, jaką wielką wartość stanowi rodzina. Wskazuje także propozycję, jak skutecznie chronić prawa rodzin w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym. Synod potwierdził naukę Kościoła na temat rodziny i małżeństwa.

– To była bardzo ciężka i wyczerpująca praca, ale warto było dla dobra kościoła i rodziny tę pracę wykonać – podkreślił ks. abp Henryk Hoser.

Ks. abp Henryk Hoser zaznacza równocześnie, że Synod nie dokonał zmiany dotychczasowej dyscypliny sakramentu Eucharystii w odniesieniu do osób żyjących w związkach niesakramentalnych.

– Niektórzy w związku z tym, że tam jest położony nacisk na to rozeznanie uważają, że być może są jakieś możliwości wyjątków w tej zasadzie. Natomiast trzeba powiedzieć, że w praktyce Kościoła wyjątki się stosuje w odniesieniu do prawa kanonicznego, ale nie w stosunku do prawa objawionego. Tu wyjątków nie ma i tak to trzeba doprecyzować – wyjaśnił  ks. abp Henryk Hoser.

Polski Episkopat reprezentowali na Synodzie także ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski. Wśród audytorów synodu było małżeństwo z Polski –  Jadwiga i Jacek Pulikowscy.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl