Papież: przemoc wobec osób starszych nieludzka tak jak wobec dzieci

Papież Franciszek powiedział, że „przemoc wobec osób starszych jest nieludzka tak samo jak wobec dzieci”. Na placu Świętego Piotra Ojciec Święty spotkał się w niedzielę z kilkudziesięcioma tysiącami seniorów. Był również emerytowany papież Benedykt XVI. 

W spotkaniu, zorganizowanym przez Papieską Radę Rodziny, uczestniczyli ludzie starsi i dziadkowie z wielu krajów. „Dzisiaj jest wasze święto, to nasze święto” – podkreślił 77-letni Papież, witając przybyłych.

Papież Franciszek wyraził wdzięczność oklaskiwanemu przez wiernych 87-letniemu emerytowanemu  papieżowi Benedyktowi XVI, który przyjął zaproszenie i przyszedł na spotkanie, pokazując się po raz pierwszy publicznie od pięciu miesięcy, czyli od kanonizacji papieża Jana XXIII i papieża Jana Pawła II 27 kwietnia.

Ludzie starsi – przypomniał papież Franciszek – mają zadanie dzielić się w rodzinie i wspólnocie mądrością oraz wiarą. Papież zauważył, że w Albanii, którą odwiedził przed tygodniem, w okresie komunistycznych prześladowań dziadkowie chrzcili w ukryciu dzieci i przekazywali im wiarę.

Papież przychylnie wypowiedział się o domach opieki dla seniorów. Ale – jak zastrzegł – to muszą być naprawdę domy, a nie więzienia dla staruszków, powstające z chęci zysku. „Nie może być domów starców, gdzie żyją oni ukryci i zapomniani” – dodał.

„Ileż razy wyrzuca się staruszków, zostawiając ich bez pomocy; taka postawa to prawdziwa eutanazja” – ocenił papież Franciszek. Apelował również o walkę z „jadowitą kulturą odrzucenia” oraz o budowanie „bardziej ludzkiego, cierpliwego i gościnnego społeczeństwa”.

Papież zwrócił też uwagę na bezcenną jego zdaniem rolę dziadków w rodzinie. „Oni są jak drzewa, które chociaż stare nie przestają przynosić owoców” – powiedział. „Ludzie starsi, dziadkowie mają wielką zdolność rozumienia trudniejszych sytuacji” – wskazał.

Wśród uczestników spotkania była para uchodźców z irackiego Kurdystanu, którzy opowiedzieli o cierpieniach swego narodu i fali trwających tam prześladowań chrześcijan. Papież Franciszek zwracając się do nich wzruszony mówił: „Bóg was nie porzuca, jest z wami, z Jego pomocą jesteście i będziecie dalej pamięcią dla waszego narodu i także dla nas”.

Papież Franciszek w homilii apelował o „sojusz pokoleń” i przestrzegał, że bez obecności ludzi starszych naród zubaża się.

Papież mówił o młodzieży, która buntuje się przeciwko rodzicom. „Ale jeśli potem nie odzyska się tego dialogu, jeśli nie odnajdzie się nowej, owocnej równowagi między pokoleniami, wynika z tego wielkie zubożenie dla narodu, a wolność dominująca w takim społeczeństwie jest fałszywa i niemal zawsze przekształca się w autorytaryzm” – podkreślił.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl