Papież Franciszek: Źle sprawowana władza może stać się uciskiem, budzi wrogość

Skromność jest niezbędną cechą życia chrześcijanina – mówił podczas rozważań przed modlitwą Anioł Pański Ojciec św. Franciszek. Papież przypomniał, że Pan Jezus nakazuje nam abyśmy nie dążyli do zaszczytów, władzy czy zwierzchnictwa, ale naucza by wśród uczniów Jezusa panowała postawa braterstwa.

Papież Franciszek przypomniał, że Jezus w dzisiejszej Ewangelii skrytykował zachowania uczonych w piśmie i faryzeuszy, którzy „lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach”. Krytyka ta dotyczy ich obłudy, ponieważ sami nie wypełniają tego, czego nauczają.

Taka postawa jest złym sprawowaniem władzy, której – przeciwnie – podstawową siłę winien stanowić dobry przykład, aby pomóc innym czynić to, co słuszne i właściwe, podtrzymując ich w próbach, napotykanych na drodze dobra. Władza jest pomocą, ale jeśli sprawowana jest źle, to staje się opresyjna, nie pozwala ludziom się rozwijać oraz tworzy atmosferę nieufności i wrogości. Prowadzi też do korupcji – mówił papież.

Ojciec Święty nawiązując do dzisiejszej Ewangelii podkreślał, że Jezus nie tylko krytykuje faryzeuszy i uczonych w Piśmie ale pozostawia nam wszystkim ważne przesłanie, abyśmy nie dążyli do godności zaszczytnych, władzy czy zwierzchnictwa.

Wszyscy jesteśmy braćmi. Jeśli od Ojca Niebieskiego otrzymaliśmy pewne przymioty, to winniśmy je spożytkować w służbie braciom a nie wykorzystywać je dla naszej satysfakcji i interesu osobistego. Nie powinniśmy uważać się za lepszych od innych. Skromność ma istotne znaczenie w życiu kogoś, kto chce żyć zgodnie z nauczaniem Jezusa, łagodnego i pokornego sercem i który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć – akcentował Franciszek.

Na zakończenie Ojciec św. Franciszek apelował abyśmy wystrzegali się pychy i próżności, a byli posłusznymi miłości, która pochodzi od Boga, bo tylko w ten sposób możemy służyć naszym braciom i ich radości, która będzie również naszą radością.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl