fot. twitter.com

Papież Franciszek przestrzega biskupów przed ideologiami i przywiązaniem do pieniędzy

Papież Franciszek powiedział w piątek, że „kiedy biskup odrywa się od ludu Bożego, kończy w atmosferze ideologii, które nie mają nic wspólnego z posługą”. Podczas Mszy św. w kaplicy Domu Świętej Marty przestrzegał też przed przywiązaniem do pieniędzy.

Biskup, który zapomina o wiernych – tłumaczył Papież cytowany przez portal Vatican News – „nie jest kapłanem, nie jest sługą”; „zapomniał o darze, który otrzymał”.

Tematem papieskiej homilii były obowiązki kapłanów oraz biskupów, a także pułapki, które na nich czyhają.

Franciszek mówił: „Gdy biskup, który odczuwa bliskość wobec kapłanów, widzi, że ksiądz do niego dziś zadzwonił, najpóźniej jutro powinien do niego oddzwonić, gdyż ma on prawo wiedzieć, że ma ojca”.

Potrzebna, powtórzył, jest bliskość wobec kapłanów. „To smutne, gdy biskup zapomina o swych księżach. Smutno, gdy słyszy się narzekania księży, którzy mówią: +Zadzwoniłem do biskupa, by umówić się na spotkanie, a sekretarka powiedziała mi, że kalendarz jest wypełniony na trzy miesiące”.

„A kapłani niech żyją bliskością między sobą, a nie podziałami. Diabeł wchodzi, aby podzielić grono kapłańskie” – dodał.

Jak podkreślił papież Franciszek, w ten sposób zaczynają powstawać małe grupy, które „dzielą się z powodu ideologii i sympatii”.

Franciszek ostrzegł też, że życie kapłańskie osłabiają „plotki, głupie dyskusje”.

Następnie zaznaczył, że „kiedy ksiądz, diakon czy biskup zaczyna przywiązywać się do pieniędzy”, przywiązuje się tym samym do źródła wszelkiego zła.

„Diabeł wchodzi przez kieszenie” – powtórzył Ojciec Święty.

PAP

drukuj