Papież dziękuje za podróż apostolską do Afryki

Ojciec Święty Franciszek podsumował dziś swoją pierwszą podróż apostolską do Afryki. Podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież mówił, że dziękuje Bogu za wielki dar odwiedzenia trzech krajów: Kenii, Ugandy i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Ojciec Święty przypomniał, że spotykając się z Kenijczykami, zachęcał ich, by doceniali bogactwo duchowe i naturalne tego kraju. Przekazał im słowo nadziei Chrystusa zmartwychwstałego: „Bądźcie mocni w wierze, nie lękajcie się”.

Papież przywołał też hasło wizyty w Ugandzie: „Będziecie moimi świadkami”. Przypomniał, że świadkami Chrystusa są katecheci, osoby posługujące ubogim, niepełnosprawnym i chorym, młodzi, którzy starają się żyć zgodnie z Ewangelią, kapłani i osoby konsekrowane.

Trzecim etapem podróży była Republika Środkowoafrykańska, która próbuje wydostać się z trudnego okresu konfliktów i wielkiego cierpienia ludności.

Dlatego – jak wyjaśnił – właśnie tam tydzień wcześniej, przed oficjalnym rozpoczęciem Jubileuszu Miłosierdzia, zdecydował się otworzyć Drzwi Święte jako znak nadziei dla wszystkich mieszkańców Afryki.

Papież powiedział, że słowami Pana Jezusa „Przeprawmy się na drugi brzeg” zachęcał do przerwania wojen, podziałów, podjęcia walki z ubóstwem, obrania dróg pokoju i pojednania.

– Wspólnie chwalmy Pana za tę pielgrzymkę na kontynencie afrykańskim i pozwólmy się prowadzić jej słowami kluczowymi: „Bądźcie mocni w wierze, nie lękajcie się”; „Będziecie moimi świadkami”; „Przeprawmy się na drugi brzeg” – mówił Ojciec Święty.

Jego Świątobliwość pozdrowił też uczestników audiencji w Watykanie. Do Polaków powiedział:

– Pozdrawiam serdecznie Polaków przybyłych na audiencję i tych, którzy łączą się z nami przez radio i telewizję. Dziękuję wam za modlitewne wsparcie mojej podróży apostolskiej do Afryki. Rozpoczęliśmy okres Adwentu. W kontekście Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, który wkrótce zaczniemy, niech on dla nas będzie czasem modlitwy, szczególnej czujności i otwarcia serc dla Jezusa Miłosiernego. Na to duchowe przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia z serca wam błogosławię – powiedział Papież.

Na zakończenie wierni wspólnie z Ojcem Świętym odmówili modlitwę Ojcze Nasz.


RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl