Komunistyczny pomnik usunięty z Mielca

Relikt przeszłości „Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej” został usunięty sprzed budynku starostwa w Mielcu. O przeniesieniu pomnika do Muzeum Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej (jeszcze we wrześniu) zdecydowała Rada Powiatu w Mielcu.

Do demontażu pomnika doszło w nocy z piątku na sobotę. Ważący blisko dwie tony monument został przetransportowany do rudzkiego muzeum.

– Przez 16 lat istnienia Starostwa Powiatowego wiele grup patriotycznych – i nie tyko – kombatanckich zwracało się do wcześniejszego zarządu, do wcześniejszej rady w sprawie usunięcia tego pomnika, lecz było to bezskuteczne. My jako Prawo i Sprawiedliwość w ciągu niespełna roku dokonaliśmy tego, czego nie można było dokonać przez 16 czy ileś lat – powiedział Zbigniew Tymuła, starosta powiatu mieleckiego.

Pomnik przedstawiający żołnierza radzieckiego trzymającego dziecko, a w drugim ręku miecz był wierną kopią pomnika, jaki został wybudowany w latach 50. w Berlinie Wschodnim. Jego stan techniczny był bardzo zły, groziło to zawaleniem.

Mieszkańcy Mielca nie kryją zadowolenia z decyzji o usunięciu pomnika.

– Mam ogromną nadzieję, że również to, co się stało w Mielcu, czego jesteśmy świadkami, będzie niejako przekazem dla innych miast, gdzie ludzie zastanawiają się, co z takimi reliktami PRL-u uczynić – powiedział Bogdan Tomecki, mieszkaniec miasta.

Obecnie pomnik znajduje się w muzeum Fundacji Minionej Epoki w Rudzie Śląskiej. Na razie nie ma oficjalnej reakcji Moskwy na jego demontaż.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl