Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało 5 mln euro na rekonstrukcję Bejrutu

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazało 5 mln euro na rekonstrukcję Bejrutu. Środki posłużą m.in. na remont i odbudowę tamtejszych kościołów oraz mieszkań.

Liban cały czas zmaga się ze skutkami eksplozji, jaka miała miejsce w bejruckim porcie na początku sierpnia br. W wyniku wybuchu kilkaset tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych dachu nad głową. Ponadto zostało zniszczonych wiele świątyń oraz magazynów z żywnością.

Ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji PKWP, zaznaczył, że zebrane środki będą przeznaczone do realizacji kilku celów.

– Musimy zaspokoić leczenie, tam gdzie jest potrzeba, bo szpitale zostały uszkodzone, więc trzeba je wesprzeć. Trzeba zająć się potrzebami żywnościowymi i odbudową domów oraz kościołów. To jest główny cel, na który zostały przeznaczone środki. Ich wydawanie zostało uzgodnione z tamtejszymi biskupami i wspólnotami parafialnymi. W każdej parafii w Bejrucie jest komitet Caritasu i oni mają najlepsze rozeznanie, więc wiedzą, jak te środki najlepiej wykorzystać. To jest dla nas gwarancja, że te pieniądze nie zostaną zmarnowane, tylko trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

Do potężnego wybuchu w bejruckim porcie doszło 4 sierpnia br. W wyniku eksplozji śmierć poniosło ponad 200 osób, a 6 tys. 500 zostało rannych. Władze Libanu szacują, że straty przekraczają 15 mld dolarów.

RIRM

drukuj