Papierosy mentolowe znikną ze sprzedaży?

Rzecznik Trybunału Unii Europejskiej opowiedziała się za oddaleniem polskiej skargi na dyrektywę tytoniową. Polska zaskarżyła m.in. przepisy dotyczące zakazu sprzedaży papierosów mentolowych. Dyrektywa zakazuje ich sprzedaży od 2020 r.

W naszym kraju działa sześć fabryk produkujących ten typ papierosów, z czego ponad 70 proc. idzie na eksport, w dużej części na rynek europejski.

Wejście w życie dyrektywy może spowodować poważne konsekwencje gospodarcze.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Bogucki zauważa, że na producentów tytoniu jak i jego przetwórców, wprowadzane są kolejne restrykcyjne przepisy.

Dotyczą one szczególnie tej części rynku, który od lat jest domeną Polski. Więc dotyczy to zarówno odmian tytoniu produkowanego w Polsce, jak i papierosów mentolowych, których Polska była potentatem w tej produkcji i cieszą się one dużą popularnością. Oczywiście Ministerstwo Rolnictwa rozumie względy dotyczące ochrony zdrowia i szkodliwości palenia tytoniu, natomiast zdecydowanie opowiadamy się za tym, żeby polską produkcję tytoniu – i rolników, którzy ją tworzą – chronić i wspierać – mówi Jacek Bogucki.

Opinia rzecznika generalnego nie jest wiążąca. Spełnia on jedynie rolę niezależnego organu, który przedkłada propozycje rozstrzygnięć prawnych w sprawach, które rozpatruje Trybunał.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl