fot. PAP/Piotr Polak

P. Wawrzyk o negocjacjach w sprawie ustawy 447: Rząd nie prowadził, nie prowadzi i nie będzie prowadził negocjacji w tej sprawie

Rząd nie prowadził, nie prowadzi i dopóki jest rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będą prowadzone negocjacje w tej sprawie. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd powtarzaniem informacji krążących w internecie i nadawaniu im rangi publicznej poprzez dyskusję w Sejmie – stwierdził wiceszef resortu spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Rząd nie prowadzi żadnych tajnych negocjacji w sprawie roszczeń żydowskich – zapewnił w Sejmie wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. O sprawę zapytali posłowie Kukiz’15.

Pretekstem do zadania pytania była kwestia amerykańskiej ustawy 447. Poseł Józef Brynkus z Kukiz’15 wskazał, że przyjęty w USA akt, wspiera środowiska żydowskie w ubieganiu się o odszkodowań od Polski.

Polityk podkreślił, że pod uznanie nieuzasadnionych roszczeń żydowskich zostało przygotowane polskie prawodawstwo. Chodzi o zmiany w Kodeksie postepowania cywilnego z 2009 roku. Na ich mocy orzeczenia sądów państw obcych w sprawach cywilnych, podlegają uznaniu w Polsce.

Wiceminister Piotr Wawrzyk zapewnił, że ustawa 447 nie ma zastosowania w Polsce.

– Wielokrotnie już było powtarzane w mediach przez nasz rząd, że ustawa Just Act jest wewnętrznym aktem amerykańskim. Nieporozumieniem jest dopuszczanie myśli, że mogłaby obowiązywać w stosunku do innych państw i rządów, oraz nakładać na nie jakiekolwiek obowiązki. Rząd nie prowadził, nie prowadzi i dopóki jest rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będą prowadzone negocjacje w tej sprawie. Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd powtarzaniem informacji krążących w internecie i nadawaniu im rangi publicznej poprzez dyskusję w Sejmie. Temat jest zamknięty w tym zakresie. Jak powiedziałem „Nie ma pola do negocjacji”. Są przepisy prawne obowiązujące w Polsce od wielu lat. Nie ma pola do prowadzenia negocjacji na ten temat – powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.

Ustawę 447 prezydent Donald Trump podpisał w maju 2018 roku. Dotyczy ona zwrotu mienia ofiar Holocaustu ich prawowitym spadkobiercom.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl