fot. twitter.com/Kombatanci

Watykan: Weterani II Korpusu przy grobie św. Jana Pawła II

W czasie wizyty w Watykanie polska delegacja z kombatantami II Korpusu Polskiego i przedstawicielami UdsKiOR modliła się przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

 

Krótką modlitwę przy grobie papieża św. Jana Pawła II poprowadzili delegat biskupa polowego ds. duszpasterstwa kombatantów ks. komandor rezerwy Janusz Bąk, oraz kanclerz kurii ordynariatu polowego ks. dr Jan Dohnalik.

W uroczystości wzięła udział m.in. senator Anna Maria Anders, córka dowódcy II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa. Po zakończeniu modlitwy zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”.

„Przypomnijmy, że Ojciec Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 r., a zatem również – po latach – w jego urodziny przypadała bitwa o Monte Cassino. Jest to dla nas Polaków bardzo ważne miejsce, gdzie możemy podziękować Ojcu Świętemu również za to, że nigdy o Monte Cassino nie zapomniał, że był tam wielokrotnie, że spotykał się z weteranami walk o niepodległość, że uczył nas jak bardzo ważna jest pamięć w kształtowaniu tożsamości narodu” – podkreślił w wypowiedzi dla PAP szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Również dziś żołnierze II Korpusu Polskiego odwiedzą cmentarz wojenny w Mignano Monte Lungo, na którym pochowano niemal 1 tys. żołnierzy włoskich poległych w walce z niemieckimi okupantami w grudniu 1943 r.

PAP/RIRM

drukuj