fot. twitter.com/PiotrUscinski

P. Uściński o spadku bezrobocia: Polska jest liderem UE w tworzeniu pracy w przemyśle

Na spadek bezrobocia ma wpływ m.in. konsekwentna realizacja planu wicepremiera Mateusza Morawieckiego – ocenił poseł Piotr Uściński. Polityk odniósł się do najnowszych danych GUS, z których wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego wciąż spada.

We wrześniu stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc.; w sierpniu było to 7 proc. W urzędach pracy pod koniec września zarejestrowanych było 1 milion 117 tys. osób, a miesiąc wcześniej 1 milion 136 tys. osób. [czytaj więcej]

Ekonomiści wskazują, że na rynku pracy mamy do czynienia ze stałym trendem. To wprowadzenie w życie przez rząd PiS nowych rozwiązań gospodarczych generuje nowe miejsca pracy – mówi poseł Piotr Uściński.

– Przypomnę, że Polska jest liderem w tworzeniu pracy w przemyśle w Unii Europejskiej. Około 2/3 miejsc pracy tworzonych w całej UE w przemyśle to miejsca tworzone w Polsce. Myślę, że wpływa na to pozytywna koniunktura gospodarcza, jak również program „500+”, który wbrew temu, co zapowiadała opozycja, przełożył się na zwiększenie aktywizacji zawodowej. Czasami okazuje się, że matki, które uzyskują wsparcie z programu „500+”, są w stanie zapewnić dzieciom opiekę opiekunki i pójść do pracy. Dlatego jesteśmy w stanie lepiej funkcjonować i polska gospodarka się rozwija – mówi Piotr Uściński.

Według ekspertów na spadek liczby bezrobotnych może mieć także wpływ wychodzenie z szarej strefy. Czemu sprzyja uszczelnianie systemu podatkowego.

Według Eurostatu bezrobocie jest jeszcze niższe. Z ostatnich danych unijnego urzędu statystycznego za sierpień wynika, że stopa ta kształtowała się na poziomie 4,7 proc. Bez pracy pozostawało 812 tys. osób.

RIRM

drukuj