P. Szefernaker: Apelujemy do większości parlamentarnej o przyjęcie dobrych poprawek PiS w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej
Prawo i Sprawiedliwość apeluje do większości parlamentarnej, by przyjęła poprawki PiS do projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dziś Sejm będzie głosować nad tą propozycją. Zdaniem posłów opozycji jest ona niezwykle ważna, ale nie spełnia oczekiwań i posiada wiele wad. Dlatego PiS złożył do niej poprawki. Jedna z nich dotyczy kwestii finansowania zadań.
Były wiceszef MSWiA, poseł Paweł Szefernaker, wyjaśnił w piątek w Sejmie, że obecnie projekt zakłada, iż środki na te zadania będą zabrane z tych, które przeznaczone są na modernizację wojska. W ocenie PiS nie może tak być.
– Uważamy, że to jest tak ważny temat, że powinny znaleźć się na to dodatkowe środki w budżecie państwa. Nie może być tak, że odbędzie się to kosztem modernizacji wojska. Po drugie uważamy, że w systemie ochrony ludności na czas pokoju powinny być wpisane Wojska Obrony Terytorialnej. Uważamy również, że samorządy powinny mieć pewność, że te działania, które będą podejmowali, obowiązki, które ta ustawa nakłada, będą finansowane z budżetu państwa. Takie poprawki również zgłosiliśmy. Apelujemy do Platformy Obywatelskiej, do większości parlamentarnej, o przyjęcie dobrych poprawek PiS w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej – zaznaczył polityk PiS.
💬 Poseł PiS @szefernaker: Zgłosiliśmy poprawki dotyczące finansowania ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. Projekt obecnie zakłada to, że środki zostaną przesunięte, zabrane z modernizacji wojska, z Ministerstwa Obrony Narodowej. Uważamy, że to jest tak ważny temat, że… pic.twitter.com/IGkUW3nU7c
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) November 8, 2024
Większość poprawek partii nie uzyskała poparcia sejmowej komisji, która rekomenduje ich odrzucenie. PiS liczy jednak, że zostaną one przyjęte. Rządowy projekt ustawy zakłada powstanie systemu ochrony ludności, który będzie mógł się przekształcić w obronę cywilną.
Na realizację nowych rozwiązań ma być przeznaczane rocznie nie mniej niż 0,3 proc. PKB. Konstrukcja systemu ochrony ludności zostanie oparta m.in. na strukturach PSP, OSP, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego. System będzie koordynowało MSWiA, wspierane przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.
RIRM