fot. twitter.com

P. Jaki: Sędziowie nie są sami dla siebie, jak im się wydaje

Sędziowie nie są sami dla siebie, jak im się wydaje. Przede wszystkim pełnią służbę, tak samo jak władza ustawodawcza i wykonawcza – służbę dla ludzi – powiedział Patryk Jaki. Wiceminister Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do planowanej dzisiejszego popołudnia przerwie w pracy przez część środowiska sędziowskiego. Sędziowie prowadzący rozprawy zarządzą półgodzinną przerwę i wyjdą z sal sądowych.

W ten sposób chcą oni wyrazić swój sprzeciw wobec rządowej reformy sądownictwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości w piśmie skierowanym do sędziów zaapelowało, aby akcja odbyła się w sposób, który nie będzie uciążliwy dla obywateli.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie kryje jednak swojego zdumienia w związku z zapowiedzianą przez sędziów formą protestu.

– Sędziowie nie są sami dla siebie, jak im się wydaje. Przede wszystkim pełnią służbę, tak samo jak władza ustawodawcza i wykonawcza- służbę dla ludzi. Dlatego trudno mi się zgodzić z takim sposobem postępowania, kiedy sędziowie organizują coś w rodzaju strajku włoskiego tylko dlatego, że wprowadzane przez nas zmiany nie podobają się im, a przecież te zmiany korespondują z tym, co znamy w wielu państwach Unii Europejskiej. Co takiego my robimy takiego wobec sędziów? Wprowadzamy losowanie składów sędziowskich i jawne oświadczenia majątkowe, przenosimy postępowania dyscyplinarne do innej izby. Przecież w zachodnich demokracjach to jest standard, a sędziowie mówią, że oni nie chcą, aby u nas było tak jak na Zachodzie – powiedział Patryk Jaki.

Inicjatorem akcji protestacyjnej jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Weźmie w niej udział część sądów okręgowych, a także kilka rejonowych i apelacyjnych. W Polsce obecnie istnieje 377 sądów wszystkich szczebli. Pracuje w nich ok 10 tys. sędziów.

RIRM

drukuj