Wyrok TK ws. reformy sądów – 27 marca

27 marca o godz. 8.30 Trybunał Konstytucyjny ma ogłosić wyrok w sprawie przepisów, na podstawie których minister sprawiedliwości wydał rozporządzenie o reorganizacji sądów rejonowych. 

W czwartek, po ponad 9 godzinach rozprawy i wysłuchaniu końcowych stanowisk stron, Trybunał uznał sprawę za dostatecznie wyjaśnioną do wydania orzeczenia, którego ogłoszenie odroczono do 27 marca. Wcześniej 12 sędziów z 15-osobowego składu TK przez kilka godzin zadawało pytania przedstawicielom grupy posłów i Krajowej Rady Sądownictwa, którzy zaskarżyli przepisy ustawy o sądach, a także reprezentantom Sejmu, ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

Wszystkie strony podtrzymały stanowiska początkowe.

Niech Trybunał rozstrzygnie, jaki organ ma strzec gwarancji niezawisłości sądu? Minister sprawiedliwości, czy parlament, mający szerszą perspektywę? – mówiła wiceszefowa KRS Małgorzata Niezgódka-Medek.

Skargi – złożone przez posłów i Krajową Radę Sądownictwa – dotyczą przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości tworzenie i znoszenie sądów w drodze rozporządzenia. Od stycznia – decyzją ministra Jarosława Gowina – 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Od początku tego roku wymienione w rozporządzeniu ministra sądy rejonowe zostały przekształcone w wydziały zamiejscowe – cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych – sąsiednich sądów. Na dotychczasowych siedzibach małych sądów rejonowych zmieniły się tablice, zaś na dokumentach pieczęcie.

Stowarzyszenia sędziowskie wskazują, że tworzenie wydziału zamiejscowego powinno być dopuszczalne w sytuacjach wyjątkowych. „Skala zmiany stawia natomiast pytanie o zagrożenie konstytucyjnej zasady nieprzenoszalności sędziów” – wskazywało Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl