Opiekunowie osób niepełnosprawnych po orzeczeniu TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. świadczeń pielęgnacyjnych. Dwa kryteria przyznawania pieniędzy zaskarżyli przedstawiciele opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych oraz posłowie PiS.

W opinii Trybunału Konstytucyjnego kryterium dochodowe jest zgodne z prawem – opiekunom dorosłych przysługuje zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł., jednak tylko wtedy, gdy ich dochód nie przekracza limitu 623 zł na osobę w rodzinie.

Natomiast obowiązujące obecnie kryterium wieku zostało uznane za niekonstytucyjne – świadczenie należy się tylko opiekunom osób, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. lub 25. roku życia.

Nasz sukces w tej sprawie można uznać za więcej niż połowiczny – mówi poseł PiS Marek Ast.

Myślę, że jest to rozstrzygnięcie po myśli zarówno osób niepełnosprawnych, którzy są pod pieczą opiekunów, będących utracili to świadczenie a w tej chwili będą mogli ubiegać się o przywrócenie, uzyskanie świadczeń do tyłu, czyli za ten okres, kiedy opiekując się osobą niepełnosprawną takiego świadczenia nie otrzymywali. (…) Liczymy na to, że to orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego spowoduje, że kolejna nowelizacja ustawy przywróci stan poprzedni – zaznacza poseł Marek Ast.

Opiekunowie wyrok TK przyjmują z umiarkowanym entuzjazmem. Jak podkreślają, jest to pierwszy krok do poprawy ich sytuacji,

To już kolejne orzeczenie Trybunału w sprawie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych, która pozbawiła część opiekunów prawa do świadczeń pielęgnacyjnych. Nowela była jedną z przyczyn protestów, które odbyły się wiosną tego roku.

RIRM

drukuj