Kandydat do SN Sławomir Zdunek odwołany ze stanowiska w Okręgowej Radzie Adwokackiej

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie podjęła uchwałę o odwołaniu ze stanowiska Przewodniczącego Zespołu Wizytatorów ORA w Warszawie adw. Sławomira Zdunka – poinformowało biuro prasowe ORA w Warszawie. Rada uważa, że kandydując do SN adwokat „legitymizuje szereg niekonstytucyjnych zmian w sądownictwie”.

ORA w Warszawie konsekwentnie stoi na stanowisku, że decyzji o kandydowaniu do SN, choć nie stanowi deliktu dyscyplinarnego, nie da się pogodzić z wieloma jednoznacznymi stanowiskami organów Izby Adwokackiej w Warszawie i Adwokatury, krytykujących jako niekonstytucyjne zmiany w sądownictwie” – czytamy w komunikacie Rady.

ORA zaznacza, iż „każdy adwokat ma prawo do swojego zdania i opinii”.

Jeżeli natomiast reprezentuje organy samorządu adwokackiego, a szczególnie zajmuje stanowisko wiążące się z oceną innych adwokatów i ich działalności, a tak jest w przypadku mec. Sławomira Zdunka, musi posiadać szczególną legitymację samorządu i wymagany autorytet” – podkreśla Rada.

Zdaniem ORA w Warszawie brak decyzji o odwołaniu adw. Sławomira Zdunka oznaczałby, że organy samorządu adwokackiego „obojętnie przechodzą wobec legitymizowania przez swoich członków niekonstytucyjnych i krzywdzących obywateli zmian w sądownictwie”.

Motywy podjętej decyzji mają charakter zasadniczy i pryncypialny, bo sprawa jest najwyższej wagi. Chodzi o obronę fundamentów trójpodziału władzy i państwa prawa. Inne reakcje w tej sytuacji byłyby nieadekwatne” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono w nim również, że zdaniem ORA w Warszawie próby traktowania stanowisk organów warszawskiego samorządu adwokackiego jako form nacisku są „nieuzasadnione” i są „sposobem kwestionowania ich kompetencji i obowiązku do oceny zachowania adwokatów reprezentujących samorząd”.

Zdunek jest kandydatem do Sądu Najwyższego, do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Po swoim przesłuchaniu przed KRS Zdunek mówił dziennikarzom, że rozmowa miała „charakter merytoryczny” i nie było w niej podtekstów politycznych.

Dziś rozpocznie się plenarne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie oceny kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego; pierwsza część sesji będzie dotyczyła obsady Izby Dyscyplinarnej SN i Izby Karnej. Posiedzenie zaplanowane na 23, 24, 27 i 28 sierpnia odbędzie się poza porządkiem przyjętym przed wakacjami. Wstępnie planowano by posiedzenie plenarne zwołać na początku września, ale – jak podał w środę przewodniczący KRS Leszek Mazur „praca zespołów dała podstawy do tego, żeby uznać, że kandydatury są już właściwie opracowane”.

PAP/RIRM

drukuj