fot. PAP/EPA

P. Müller: Porozumienie Niemiec i USA ws. Nord Stream 2 nie jest dobre dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej

To decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej – tak rzecznik rządu Piotr Müller ocenia porozumienie Niemiec i Stanów Zjednoczonych ws. Nord Stream 2.  

Administracja prezydenta USA Joe Bidena oraz niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu osiągnięcie porozumienia w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2 [więcej].

W ramach umowy USA wstrzymają nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Strona polska stoi na niezmiennym stanowisku, że Nord Stream 2 to projekt geopolityczny, który destabilizuje sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej.

– Kanclerz Angela Merkel i prezydent Władimir Putin mają na sumieniu kwestię destabilizacji sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie ma na to zgody Polski, ale w Unii Europejskiej nie było odpowiedniej reakcji na poziomie całej Wspólnoty, również na poziomie Europejskiej Partii Ludowej, w ramach której mogła zapaść decyzja o wywarciu nacisku na Niemcy. Projekt jest realizowany – mówił w Sejmie dziennikarzom Piotr Müller.

Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina oraz państwa bałtyckie, podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji. To także zagrożenie rozszerzenia politycznych wpływów Kremla na politykę europejską.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl