fot. wikipedia

P. Müller: Jednym z celów rządów PiS jest dbanie o ekologię

Jednym z celów rządów Prawa i Sprawiedliwości jest dbanie o ekologię, podejmowanie działań na rzecz środowiska naturalnego – powiedział w czwartek w Kartuzach (Pomorskie) rzecznik rządu Piotr Müller podczas konferencji prasowej poświęconej rekultywacji czterech kartuskich jezior.

”To jest jeden z celów rządów Prawa i Sprawiedliwości, aby dbać o ekologię, żeby podejmować działania na rzecz środowiska naturalnego. To co się przez najbliższe cztery lata zadzieje w Kartuzach, w czterech kartuskich jeziorach, będzie dobrym przykładem na to, w jaki sposób te inwestycje będą realizowane w najbliższych latach” – zapowiedział Piotr Müller.

Dodał, że ”45 mln zł, które trafiło tutaj po to, aby te jeziora z jednej strony były bardziej czyste, a z drugiej strony, żeby również zwiększyć różnorodność gatunkową”.

„To wszystko będzie realizowane w ramach rekordowych środków, które przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – zaznaczył. Według rzecznika rządu to największy projekt, realizowany w tym zakresie w historii z NFOŚiGW.

Jak ocenił, ta inwestycja to ”przykład, w jaki sposób można podejmować działania na rzecz ochrony środowiska”.

Piotr Müller kandyduje do Sejmu z trzeciego miejsca listy PiS w okręgu gdyńsko-słupskim.

W czwartek w Kartuzach została podpisana umowa pomiędzy NFOŚiGW a gminą Kartuzy na dofinansowanie rekultywacji kartuskich jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Umowę o dofinansowanie projektu podpisali zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Dominik Bąk oraz burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Kompleksowa rekultywacja czterech kartuskich jezior będzie kosztowała ponad 54,7 mln zł. Projekt uzyskał dofinansowanie z NFOŚiGW w kwocie ponad 44,7 mln zł.

Jak poinformowała PAP kierownik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Kartuzach Edyta Zientarska, projekt ma być realizowany do końca 2023r. Jak dodała, rekultywacja tych jezior, to proces przywrócenia im podstawowych wartości i funkcji użytkowych, polepszenie stanu wody w jeziorze oraz przywrócenie im wartości przyrodniczych. Jeziora te są zanieczyszczone, w szczególności Jezioro Karczemne.

Zientarska zaznaczyła, że wśród działań na jeziorach przewidziane są m. in. redukcja stężenia fosforu w wodzie oraz zmiana składu gatunkowego ryb w tych jeziorach. Dodatkowo z dna Jeziora Karczemnego mają zostać wydobyte osady denne. Tereny wokół rekultywowanych zbiorników zostaną zagospodarowane turystycznie.

PAP/RIRM

drukuj