fot. twitter.com

P. Mucha: W ustawie o SN nie ma treści niekonstytucyjnych

Jesteśmy przekonani, że w ustawie o Sądzie Najwyższym nie ma treści niekonstytucyjnych – podkreślił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Odnosząc się do drugiej prezydenckiej ustawy – o KRS – dodał, że wybór do Rady w obecnie proponowanym kształcie jest multipartyjny.

Minister Paweł Mucha na antenie Polskiego Radia był pytany o stanowisko prezydenta ws. ustaw reformujących sądownictwo. Opozycja domaga się od prezydenta, aby zawetował ustawy o KRS i SN.

– Mamy jeszcze przed nami Senat. My jesteśmy przekonani w stu procentach, że tam nie ma treści niekonstytucyjnych, natomiast podmiotem, który generalnie w Polsce rozstrzyga o konstytucyjności jest Trybunał Konstytucyjny. Ja nie widzę tam tego rodzaju przepisów, które budziłby wątpliwości ekspertów, prawników prezydenckich, co do zgodności z konstytucją, natomiast widzę wiele rozwiązań prospołecznych – mówił Paweł Mucha.

Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpocznie dziś późnym popołudniem prace nad ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości.    Przeciwnicy zmian w sądownictwie zapowiadają protest przed Senatem. Pod koniec ubiegłego tygodnia Sejm zakończył prace na projektami ustaw o KRS i SN.

Nowela ustawy o KRS wprowadza m.in. wybór 15 sędziów do KRS przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Natomiast ustawa o SN zakłada m.in. badanie skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym ma powstać także autonomiczna Izba Dyscyplinarna, w której będą też orzekać ławnicy.

RIRM

drukuj