P. Mucha: Elżbieta Witek będzie dobrym marszałkiem Sejmu

Elżbieta Witek będzie dobrym marszałkiem Sejmu – ocenił w piątek wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Prezydencki minister powiedział, że wystąpienie Witek po wyborze na marszałka Sejmu, w którym zaapelowała o spokojną debatę, było zgodne z oczekiwaniem prezydenta Andrzeja Dudy.

„Elżbieta Witek będzie dobrym marszałkiem Sejmu, tak przewiduję” – powiedział Paweł Mucha w TVN 24.

Paweł Mucha ocenił wystąpienie Witek – po wyborze na marszałka Sejmu – jako „bardzo dobre”, gdyż – jak przypomniał – zaapelowała ona o „merytoryczną, spokojną debatę i wyciszenie emocji” w Sejmie.

„Wiemy, że moment jest trudny, bo już za chwilę jest kampania wyborcza (…) te emocje będą wysokie” – zauważył prezydencki minister, mówiąc o sytuacji w jakiej Witek będzie pełnić funkcję marszałka Sejmu.

Dlatego – jak mówił – apel Elżbiety Witek do posłów jest „z perspektywy” prezydenta oczekiwany.

„Pan prezydent wielokrotnie mówił, że chciałby, żeby ta kampania wyborcza była sporem o programy, o sprawy społeczne i gospodarcze, a niekoniecznie sporem na bardzo wysokie emocje” – dodał prezydencki minister.

Sejm w piątek wybrał byłą szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Izby, jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Witek zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który – w związku z informacjami o jego lotach służbowych – podał się do dymisji.

Witek w Sejmie, po wyborze na marszałka Sejmu zadeklarowała: „Jestem jedną z was, jedną z 460 posłów na tej sali wybraną w demokratycznych wyborach i każdego państwa mandat szanuje”.

„W tej Izbie możemy się oczywiście spierać, bo różnimy się światopoglądowo, mamy różne programy, ale proszę państwa spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka” – powiedziała Elżbieta Witek.

PAP/RIRM

drukuj