fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] P. Mucha: Komunikaty strony polskiej są jednoznaczne: nie ma podstaw do formułowania jakichkolwiek wystąpień ws. mienia bezspadkowego

Komunikaty ze strony polskiej są bardzo jednoznaczne. Wypowiadał się w tej sprawie po wielokroć pan prezydent Andrzej Duda, wypowiadał się pan premier Mateusz Morawiecki, wypowiadali się też liderzy większości parlamentarnej – mówię tutaj o panu prezesie Jarosławie Kaczyńskim – i te komunikaty są bardzo jednoznaczne: nie ma żadnych podstaw do formułowania jakichkolwiek wystąpień w przypadku tzw. mienia bezspadkowego – mówił we wtorkowym „Polskim punkcie widzenia” na antenie TV Trwam wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Prezydent zadecydował, że głosowanie odbędzie się 13 października [więcej].

Chcieliśmy, aby zbliżająca się kampania była merytoryczna, aby nie rozbudzać nadmiernych emocji wśród Polaków, tylko skupić się na walce na programy – zaznaczył Paweł Mucha tłumacząc powody, dla których prezydent zdecydował się na wybór najszybszego możliwego terminu wyborów.

– Pan prezydent miał, zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, możliwość zarządzenia wyborów pomiędzy 13 października a 10 listopada. Podpisał już postanowienie o zarządzeniu wyborów, więc teraz pozostaje już tylko kwestia ogłoszenia publikacji tego postanowienia i będzie rozpoczynać się formalnie kampania wyborcza. Wszystko jest oczywiście zgodnie z przepisami prawa i oby ta kampania była rywalizacją merytoryczną, na program, na pomysły na Polskę, ze szczegółowymi propozycjami, jeśli chodzi o program społeczno-gospodarczy – akcentował gość „Polskiego punktu widzenia”.

Opozycja zarzuca prezydentowi, że ustalenie daty głosowania na 13 października sprawi, iż kampania wyborcza będzie zbyt krótka, zaś niektóre komitety mogą mieć problem z zarejestrowaniem się z powodu zbyt małej ilości podpisów.

– Wydaje się, że tutaj żadnych zagrożeń nie ma. Po pierwsze, ta decyzja została też przez pana prezydenta już kilka dni temu zapowiedziana i ogłoszona, więc pełne przygotowanie było możliwe. Po drugie, działamy oczywiście w ramach prawa, w ramach przepisów prawa. Tutaj nie ma żadnego odstępstwa. Wreszcie widzimy swoistą konsolidację – co prawda w ramach różnych bloków, które się wytworzyły, ale ktoś, kto nie będzie w stanie spełnić tych rygorów – wydaje mi się to mało prawdopodobne. Myślę, że te wszystkie siły polityczne, które dzisiaj w polskim życiu parlamentarnym uczestniczą, oczywiście będą w stanie zarejestrować listy, zgłosić, zebrać podpisy, a społeczeństwo te wszystkie spory rozstrzygnie przez decyzję, przez akt wyborczy – wskazał prezydencki minister.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta RP odniósł się również na antenie TV Trwam do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa, zaplanowanej w terminie 31 sierpnia-2 września.

– Za chwilę będziemy mieli kolejną wizytę, i to wizytę w bardzo ważnym momencie, bo to jest taki moment przypominania światu tego, o czym my wiemy, ale nie zawsze jest to znane w Europie czy na świecie. Pamiętamy, że to Polska przeciwstawiła się jako pierwsza agresji niemieckiej, hitlerowskiej, nazistowskiej na Polskę. Chcemy wskazywać na to 80-lecie z perspektywy także tragedii ludności, ofiar cywilnych, całej tragedii związanej z okupacją niemiecką i sowiecką, wszystkich tych następstw. Będziemy celebrować tę rocznicę właśnie w układzie międzynarodowym, w obecności prezydenta Stanów Zjednoczonych – podkreślił Paweł Mucha.

Niewykluczone, że podczas wizyty Donalda Trumpa w naszym kraju może zostać poruszona kwestia tzw. mienia bezspadkowego. List w tej sprawie do sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo skierowało 88 ze 100 amerykańskich senatorów [więcej].

– Zwykle pojawiają się rozmaite komunikaty wewnątrzamerykańskie także w tym kontekście, natomiast komunikaty ze strony polskiej są bardzo jednoznaczne. Wypowiadał się w tej sprawie po wielokroć pan prezydent Andrzej Duda, wypowiadał się pan premier Mateusz Morawiecki, wypowiadali się też liderzy większości parlamentarnej  (mówię tutaj o panu prezesie Jarosławie Kaczyńskim) i te komunikaty są bardzo jednoznaczne: nie ma żadnych podstaw do formułowania jakichkolwiek wystąpień w przypadku tzw. mienia bezspadkowego. Te komunikaty były bardzo wyraźnie przez polską stronę podnoszone. Z drugiej strony mówimy o obywatelach Rzeczypospolitej, więc ogólne reguły, jeżeli chodzi o prawo prywatne, jeżeli chodzi o dziedziczenie, jeżeli chodzi o przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie prawa spadkowego tutaj znajdują zastosowanie. Z perspektywy polskiej sprawa jest jednoznaczna w sensie prawnym – zapewnił gość „Polskiego punktu widzenia”.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl