fot. twitter.com/DudaSolidarnosc

P. Duda po spotkaniu z prezesem PiS: W wielu kwestiach doszliśmy prawie do porozumienia

W wielu kwestiach doszliśmy prawie do porozumienia – powiedział po spotkaniu delegacji „S” m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Efektem rozmów jest powołanie zespołu rządowo-związkowego – podała rzecznik PiS Beata Mazurek.

O spotkaniu prezesa PiS z delegacją „Solidarności” Mazurek poinformowała w poniedziałek wieczorem na Twitterze.

W spotkaniu – jak poinformował portal Tysol.pl – wzięli także udział: premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister edukacji Anna Zalewska, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska oraz sekretarz stanu w ministerstwie energii Grzegorz Tobiszowski.

Rzeczniczka PiS poinformowała na Twitterze wieczorem, że „zakończyło się spotkanie Prezesa J. Kaczyńskiego z delegacją NSZZ >>Solidarność<<, której przewodniczył P. Duda”.

„Uzyskano porozumienie w kilku ważnych kwestiach. Spotkanie, w którym poruszono wiele spraw przebiegało w przyjaznej atmosferze. Jego efektem będzie także powołanie zespołu rządowo-związkowego, który będzie pracował nad rozwiązaniem problemów istotnych dla obu stron” – napisała Beata Mazurek.

„W wielu kwestiach doszliśmy prawie do porozumienia” – oświadczył po spotkaniu dziennikarzom Piotr Duda.

„Powołaliśmy wspólne dwa zespoły, które zaczną doprecyzowywać szczegółowe rozwiązania, o których dziś rozmawialiśmy” – powiedział Piotr Duda.

Nie sprecyzował, czego dotyczyły rozmowy, ani w jakich obszarach osiągnięto porozumienie.

Zaznaczył, że „dopiero później, po rozmowach zespołów roboczych, będziemy mogli mówić o pełnym sukcesie”. W jego ocenie poniedziałkowe rozmowy były „bardzo merytoryczne i owocne”.

Pytany, o jakich postulatach rozmawiano na spotkaniu powiedział, że „tak umówiliśmy się ze stroną rządową, że dziś nie będziemy mówić, jakie postulaty, które przedstawiliśmy będą zrealizowane w 50, 90 czy 100 procentach”.

„Chcemy powołać zespół roboczy, który to doprecyzuje, a później o tym poinformujemy” – dodał szef „Solidarności”.

Jak dodał, w niedługim czasie należy „spodziewać się komunikatów dotyczących realizacji postulatów poprzez spotkania zespołów roboczych”.

Piotr Duda zastrzegł jednak, że we wtorek w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ „S” musi zaakceptować poniedziałkowe ustalenia.

„My jesteśmy tylko emisariuszami Komisji Krajowej, przedstawiamy tylko postulaty” – powiedział.

„Cieszymy się, że strona rządowa i partia Prawa i Sprawiedliwości tak podeszła do naszych postulatów” – podsumował spotkanie szef „Solidarności”.

W wypowiedzi dla tysol.pl Piotr Duda powiedział, że „jest zbudowany tym, iż z dużą otwartością zarówno premier, prezes Prawa i Sprawiedliwości jak i członkowie rządu, odnieśli się do naszych wniosków określonych w stanowisku z grudnia 2018 roku”.

„Omówiliśmy wszystkie propozycje uwzględniając szeroko rozumianych pracowników sfery budżetowej, począwszy od nauczycieli, poprzez pracowników urzędów wojewódzkich, SANEPID-ów, weterynarii, a skończywszy na muzealnikach i pracownikach kultury” – powiedział Piotr Duda.

„Postanowiono powołać dwa zespoły robocze. Jeden pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, który zaproponuje konkretne rozwiązania dotyczące emerytur, kwoty wolnej od podatku, i innych postulatów. I drugi, pod przewodnictwem ministra Tobiszowskiego, który zajmie się szeroko pojęta kwestia emisji CO2 i wzrostu cen energii” – podał szef „Solidarności”.

PAP/RIRM

drukuj