P. Czarnek: W drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać rekomendacje dot. zmian na uczelniach

Zespół prof. Waldemara Parucha i inni eksperci wypracowali rekomendacje dla uczelni w wielu obszarach, m.in.: ewaluacji, wydawnictw i czasopism, pracowników uczelni. To wszystko jest gotowe i będzie ogłoszone w drugiej połowie stycznia – powiedział szef resortu nauki dr hab. Przemysław Czarnek.

Dzisiaj w Polskim Radiu 24 dr hab. Przemysław Czarnek mówił m.in. o planowanych zmianach w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucja dla Nauki) i o pracach ministerialnych ekspertów w tym zakresie.

W ocenie szefa resortu edukacji i nauki na etapie wdrażania Konstytucja dla Nauki „wykazuje pewne mankamenty, luki i nieścisłości”, które mają zostać usunięte.

„Po to właśnie jest zespół prof. Waldemara Parucha, po to są nasi eksperci, którzy wypracowali już rekomendacje w wielu obszarach, w tym obszarze ewaluacji, (…) wydawnictw i czasopism, (…) pracowników uczelni, (…) awansu naukowego. To wszystko jest gotowe i w drugiej połowie stycznia będziemy ogłaszać” – zapowiedział.

Dr hab. Przemysław Czarnek dodał, ze do tej pory nie było reformy zakrojonej na tak dużą skalę, która by „nie wykazywała mankamentów na etapie wdrażania.”

„I taka jest również reforma Jarosława Gowina” – dodał.

Minister pytany był też o to, czy należy łączyć kwestie szczepień poza kolejnością na WUM z reformą szkolnictwa wyższego wprowadzoną w ramach ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce i wynikającą z niej większą władzą rektorów uczelni.

„Ja bym tego nie łączył (…). Oczywiście to szczepienia poza kolejnością jest żenujące, jest ogromnym błędem WUM podlegającego Ministerstwu Zdrowia, natomiast nie łączyłbym jednego z drugim. Reforma Jarosława Gowina – Konstytucja dla Nauki – była potrzebna, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości” – podsumował dr hab. Przemysław Czarnek. W jego ocenie „ruszyła skostniały świat szkolnictwa wyższego i nauki”.

PAP

drukuj