fot. pixabay.com

Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy wezwało Komisję Europejską do przyjrzenia się rynkowi prasy w Polsce

Niemieccy dziennikarze wyrażają zaniepokojenie przejęciem niemieckiej grupy Polska Press przez PKN Orlen. Wezwali Komisję Europejską do przyjrzenia się rynkowi prasy w Polsce. Polska Press wydaje 20 dzienników regionalnych i 100 tygodników.

Zdaniem szefa Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, istnieje niebezpieczeństwo, że państwo polskie będzie ingerowało w pracę redakcji, a wolność mediów znajdzie się pod presją.

Stowarzyszenie chce, by KE zajęła się rynkiem prasy w Polsce w ramach planowanego na początek br. zastosowania wobec Polski tzw. mechanizmu praworządności.

– Co chwilę będziemy świadkami takich doniesień, skoro ma istnieć związek między praworządnością a ewentualnym blokowaniem środków finansowych. Jeżeli Komisja będzie się stosować do wytycznych opartych o ustalenia Rady Europejskiej, które sama przyjęła, to moim zdaniem tego rodzaju wystąpienia będą odgrywały tylko i wyłącznie rolę polityczną, bo merytorycznie nic nie wnoszą. Przypomnę, że sednem ustaleń jest to, że to Komisja Europejska musi udowodnić, że zmiany prawa w Polsce szkodzą interesom finansowym Unii Europejskiej – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Polityk podkreślił, że zarzuty podnoszone przez Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy są absurdalne.

– Aby ktoś kupił konglomerat prasowy, musi być jego sprzedający. Akurat tak się złożyło, że sprzedającym był koncern niemiecki, więc trudno mieć pretensje do kupującego, że kupił to, co było oferowane na rynku. To jest zadziwiające. W Niemczech mają różne pomysły na ataki na Polskę, więc one będą się mnożyć. Ja bym się tym nie przejmował, ale odnotowywał, obserwował. Myślę, że mogą się znaleźć takie fakty w Niemczech, którymi to my powinniśmy zainteresować Komisję Europejską. Do tej pory byliśmy grzeczni i stonowani, a być może trzeba obserwować, co ma miejsce w innych krajach członkowskich i także występować do Komisji Europejskiej, żeby się przyglądała praworządności tu i tam – podsumował Zbigniew Kuźmiuk.

Orlen informował, że planowany zakup akcji Polska Press wpisuje się w strategiczne plany spółki w zakresie wzmacniania sprzedaży detalicznej, w tym pozapaliwowej. Zgodę na przejęcie wydawnictwa musi wydać UOKiK.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl