fot. Monika Bilska

P. Brzezicki: Współpraca PŻM ze Stocznią „Gryfia” to bardzo dobry interes

Współpraca Polskiej Żeglugi Morskiej z Morską Stocznią Remontową „Gryfia” przyniesie korzyści dla obu stron; to bardzo dobry interes – ocenił zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej i wiceprzewodniczący Konwentu Morskiego Paweł Brzezicki.

O zawarciu porozumienia między PŻM a Funduszem Rozwoju Spółek dotyczącego współpracy ze stocznią „Gryfia” poinformował w poniedziałek w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Dzięki tej współpracy przyspieszyć ma budowa promów dla polskich armatorów, w tym promu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Przedwstępne porozumienie zakłada również stworzenie linii usług instalacji oczyszczania spalin i wód balastowych.

Współpraca leży w interesie obu stron – mówił w „Rozmowach niedokończonych” zarządca komisaryczny PŻM. W gospodarce jak i we wszystkim przychodzi taki moment, w którym należy odpowiednio się zachować, by nie stracić – wskazuje Paweł Brzezicki.

– Jesteśmy zmuszeni w bardzo krótkim czasie zainstalować „oczyszczacze” spalin. Statek morski spala bardzo dużo ciężkiego paliwa. To zanieczyszcza środowisko i te spaliny musza być oczyszczane. To kilka milionów dolarów per statek. Do tego zmuszeni są wszyscy inni armatorzy, czyli kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy statków operujących na świecie. Nie chciałbym się znaleźć się w sytuacji, jako zarządzający PŻM, że będę musiał postawić statki i czekać w kolejce do stoczni. Uważam i myślę, że czas to pokaże, że PŻM zrobił bardzo dobry interes. Mało tego, jeżeli będę miał wpływ na Stocznię „Gryfia”, a ona na mnie, to wówczas będziemy mogli wspólnie ustalać kolejkę – podkreślał Paweł Brzezicki.

Stocznia Gryfia – jak dodał Paweł Brzezicki – otrzyma też od PŻM-u międzynarodowy system marketingu i tzw. dział zakupów, co ją umocni.

Szczegółowy kształt podpisanego porozumienia ma zostać wypracowany w najbliższych tygodniach.

RIRM

drukuj