Oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie ustawy o IPN

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło, że w związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN” każda uchwalona w Polsce przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem.

„Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej” – głosi oświadczenie przekazane PAP w nocy z soboty na nadzielę przez Marcina Sławeckiego z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Izraelskie media poinformowały w sobotę, że po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

Jest wysoce prawdopodobne, że do spotkania zespołów ekspertów polskiego i izraelskiego dojdzie, ale nie ma ustalonej daty – poinformowała w sobotę wieczorem PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

Kopcińska podkreśliła w rozmowie z PAP, że po rozmowie dwóch premierów Mateusza Morawieckiego i Benjamina Netanjahu „stwierdzono, by zespoły (ds. dialogu prawno-historycznego – PAP) zostały utworzone”.

„Po stronie polskiej taki zespół powstał” – dodała.

W wywiadzie dla PAP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup. Podkreślił, że nie będzie kar dla świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z polskiej historii.

Dodał, że wskazówką dla prokuratorów, jak stosować nowe prawo, będzie werdykt Trybunału Konstytucyjnego; pozwoli też uspokoić negatywne emocje wobec ustawy.

„Zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty, to z całą pewnością na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo, gdyż wyroki Trybunału są w Polsce powszechnie obowiązujące” – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak – w trybie kontroli następczej – skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/RIRM

drukuj