fot. PAP/Paweł Supernak

IPN kontynuuje prezentacje wystawy „Tu rodziła się Solidarność”

Instytut Pamięci Narodowej kontynuuje prezentacje wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Dziś odbyły się uroczystości otwarcia ekspozycji w Gdańsku, a także w Gdyni. W obu wydarzeniach wziął udział prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Wystawa IPN „Tu rodziła się Solidarność” wpisuje się w obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia oraz września 1980 r.

Prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału IPN, podkreśla, że powstanie „Solidarności” przyczyniło się do upadku komunizmu nie tylko w Polsce, ale w całym bloku wschodnim.

– To dzięki „Solidarności” naprawiliśmy nie tylko zło komunistyczne w naszym kraju, ale przyczyniliśmy się do tego, że ten system w całej Europie został albo obalony, albo osłabiony, albo zmieniony czy złagodzony. Chodzi o te kraje, które były uzależnione od związku sowieckiego – to dzisiaj od terenów Bułgarii po Estonię. Możemy powiedzieć, że są to kraje, które wyrwały się z komunistycznego zniewolenia i dzisiaj obywatele tych krajów – mniej czy bardziej zamożnych – na pewno funkcjonują lepiej niż pod rządami komunistycznymi. Nie są przede wszystkim zależni od innych państw. Mamy tutaj pełną suwerenność tych krajów – dodaje prof. Mirosław Golon.

Ekspozycja w Gdańsku stanęła na pl. Solidarności, miejscu, na które początkowo nie chciały się zgodzić władze Gdańska. Uroczystość otwarcia wystawy rozpoczęła się około południa. Wcześniej tego dnia podobne uroczystości odbyły się w Gdyni.

Wystawy IPN otwiera już od lipca. W sumie mają się one ukazać w 53 miejscowościach. Kolejne miejsca prezentacji stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl