fot. PAP/EPA

UOKiK nałożył blisko 5 mln zł kary na Deutsche Bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 5 milionów złotych kary na Deutsche Bank. Chodzi o nieprawidłowości w sposobie naliczania przez bank opłat za wydawanie zaświadczeń dotyczących kredytów.

Jak wskazał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, mechanizm ustalony przez Deutsche Bank uzależniał wysokość ponoszonej przez konsumenta opłaty od długości kredytu. Często opłaty te wynosiły tysiące złotych.

– W przypadku kredytów hipotecznych spłacanych przez wiele lat oznaczało to bardzo wysokie koszta, które mogły być dla wielu osób poważną barierą finansową – zaznaczył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Wysokie opłaty mogły utrudniać klientom dochodzenia swoich praw.

– Zaświadczenia dotyczące między innymi historii spłaty kredytu czy naliczonych odsetek są potrzebne kredytobiorcom do dochodzenia swoich praw na drodze sądowej. Dzięki temu możliwe jest określenie wysokości żądanej od banku kwoty. Wysoka opłata za zaświadczenia mogła powodować, że wielu kredytobiorców z powodów ekonomicznych  rezygnowałoby z dochodzenia swoich praw – podkreślił Tomasz Chróstny.

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie. W toku są postępowania wobec czterech innych banków.

 

TV Trwam News

drukuj