Ostatnie w tym roku posiedzenie rządu

Jutro odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Ministrów – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. W porządku obrad znalazły się m.in. propozycje zmian w Kodeksie karnym mające na celu wyeliminowanie uchylania się od obowiązku alimentacyjnego.

Rząd zajmie się m.in. projektem zmian w Kodeksie karnym przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jak napisano w uzasadnieniu, celem jest poprawa efektywności egzekwowania przez osoby uprawnione świadczeń alimentacyjnych oraz wyeliminowania celowego uchylania się od prawnego obowiązku alimentacji poprzez zatajanie dochodów i posiadanego majątku.

W projekcie proponuje się „eliminację dotychczasowych znamion w postaci uporczywości i niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej na rzecz bardziej obiektywnego kryterium w postaci zaległości alimentacyjnych stanowiących równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo opóźnienia zaległego świadczenia innego niż okresowe wynoszącego co najmniej trzy miesiące”.

Rada Ministrów zajmie się też projektem zmian w ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. W czwartek ministrowie omówią także projekt zmian w Prawie o miarach oraz ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przedstawi z kolei projekt noweli ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki.

Jak powiedział w zeszłym tygodniu wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki, na najbliższym posiedzeniu rząd miałby się zająć rekomendacjami ws. systemu emerytalnego. Ten punkt nie został jednak uwzględniony w dostępnym obecnie porządku czwartkowych obrad Rady Ministrów.

Przygotowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje przyjęły Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów i Komitet Stały Rady Ministrów.

Wśród rekomendacji znalazła się propozycja, by 75 proc. środków OFE przekazać na prywatne oszczędności emerytalne Polaków.

25 proc. środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) ma zostać przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, a jednocześnie ich wartość zewidencjonowana na indywidualnych subkontach Polaków, prowadzonych przez ZUS. Pozostałe 75 proc. aktywów będzie przekazane do zarządzania przez fundusze inwestycyjne, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE.

Zgodnie z komunikatem Komitetu Ekonomicznego rekomendacja ta jest zgodna z koncepcją przebudowania modelu funkcjonowania OFE wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Według niego większość środków z OFE powinna znaleźć się na indywidualnych kontach emerytalnych Polaków.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl