Ostatni dzień negocjacji rolniczych

Piątek jest ostatnim dniem na realizację postulatów zachodniopomorskich rolników, którzy od 5 grudnia protestują przeciwko sprzedaży wyprzedaży polskiej ziemi w obce ręce.

W zeszły piątek Ministerstwo Rolnictwa podpisało częściowe ustalenia z rolnikami ws. większej kontroli obrotu ziemią. Ustalono też wówczas, że do 18 stycznia prezes ANR wyda stosowne rozporządzenie.

Czekamy dziś do północy na dokument realizujący nasze postulaty – mówi Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego.

Dotychczasowe działania nie wskazują jednak na chęć zażegnania konfliktu. Rolników bulwersuje m.in. decyzja podjęta wobec  dyrektora ANR oddziału szczecińskiego.

Dyrektor ANR Adam Piniewski złożył dymisję, ale jednocześnie został zatrudniony na stanowisku kierownika do spraw organizacyjnych. Uważamy, że jest to zła decyzja, to łamie uzgodnienia również sprawa dwóch zastępców dyrektorów. Szczególnie tu chodzi o dyrektora w Koszalinie. Decyzje miały być podjęte przez pełniącego obowiązki, niestety takiej informacji nie mamy. Minister zapowiadał, że jest przeprowadzona w ANR kontrola. Rzeczywiście takiej kontroli nie było. Komitet czeka do 24 stycznia, zgodnie z umowa i podejmiemy decyzję co dalej z akcją protestacyjną  – powiedział Edward Kosmal.

Przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego zapowiedział również, że rolnicy zwrócą się z pismem do prezesa ANR Leszka Świętochowskiego oraz ministra rolnictwa Stanisława Kalemby z prośbą o wyjaśnienia ws. zajmowania kierowniczego stanowiska w Agencji przez Adama Poniewskiego.

Możemy przypuszczać, że jest to zwykła prowokacja, żeby rolników wyprowadzić na ulice Szczecina i na drogi województwa i mieć pretekst do zerwania rozmów. Czuje, że to jest taka ewentualność, dlatego musimy podjąć rozważną decyzję – powiedział Edward Kosmal.

Wczoraj solidarność z pomorskimi rolnikami wyrazili gospodarze w Żywcu. Podczas protestu rolnicy sprzeciwili się wyprzedaży polskiej ziemi w obce ręce, a także domagali się wprowadzenia ustawowego zakazu obrotu i upraw GMO.

RIRM

drukuj