W PE nt. zmian we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020

Przedstawiciele krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego będą dziś w Brukseli rozmawiać na temat zmian we Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020.

Spór trwa między innymi o możliwość przesuwania środków między dwoma filarami WPR (programem rozwoju wsi i dopłatami bezpośrednimi) oraz o ograniczanie dopłat dla największych gospodarstw rolnych.

Wczoraj na konferencji prasowej komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos przestrzegał przed przeciąganiem negocjacji między PE a krajami UE.  Powiedział, że jeśli kraje UE i PE nie dogadają się w tym tygodniu, to nie będzie możliwe uzgodnienie przepisów w tym roku.

„Pewne płatności nie będą uruchomione  ponieważ nie będzie do tego podstawy prawnej” – powiedział.

Tymczasem wczoraj Senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący „S” Rolników Indywidualnych pytał w Brukseli o sprawy rolnictwa Janusza Lewandowskiego, Komisarza UE ds. budżetu i programowania finansowego.

– Dlaczego nie mamy równych warunków konkurencji, nie mamy płatności? Janusz Lewandowski twierdził, że on chciał, że zgłosił poprawki, ale kompromis, który został zawarty i środki, które nie udało się wywalczyć dla polskiego rolnictwa? Miało być prawie 35 mld. Zostało na tym poziomie, że pozostałe kraje nie zgodziły się, nie chciały i taka była w zasadzie odpowiedź, że rozumie, że warunki są trudne, ale generalnie te ustalenia, które są – co do szczegółów rozwiązań prawnych w ramach tych rozporządzeń powinny być jeszcze negocjowane. Koperta, która została wynegocjowana politycznie została zatwierdzona. Wielkich zmian tu nie należy oczekiwać – tłumaczy senator Jerzy Chróścikowski.

RIRM

drukuj