SP chce wprowadzenia w Polsce systemu kanadyjskiego

Solidarna Polska złoży dziś do laski marszałkowskiej projekt ustawy ws. wprowadzenia w Polsce systemu kanadyjskiego. Zakłada on całkowitą reformę systemu emerytalnego, na wzór takich krajów, jak Kanada czy Australia.

Poseł Patryk Jaki mówił, że sposób, w jaki obecny rząd Donalda Tuska zarządza polskim system emerytalnym wymaga gruntowanych zmian. Przypomina on także apele emerytów i rencistów, którzy nie mają za co żyć. To są właśnie efekty błędnej polityki rządu w tym zakresie – stwierdził poseł.

– Okazuje się, że pieniądze, które przez wiele lat zbierali nasi obywatele, zostały przejedzone przez państwo. Dzisiaj, kiedy przechodzą oni na emeryturę, bądź już są na emeryturze, dostają tylko i wyłącznie głodowe środki. W związku z tym SP proponuje całkowitą reformę i przyjęcie systemu, który fantastycznie funkcjonuje m.in. w Kanadzie, Australii i innych państwach; jest to zabieranie mniejszych środków z pensji obywateli na emeryturę, a w zamian za to, państwo gwarantowałoby emeryturę tylko w podstawowym wymiarze. W związku z tym, obywatelowi zostawałoby więcej środków z każdej pensji i sam mógłby decydować o tym, w jaki sposób chce odkładać na własną emeryturę: czy chce inwestować w nieruchomości, czy chce zbierać nawet w „przysłowiowej skarpecie”, bo wtedy środki te będą bezpieczniejsze niż w tej chwili, gdy oddawane są do ZUS pod kuratelę pana Rostowskiego, pana Tuska – stwierdził poseł Patryk Jaki.

RIRM

drukuj