fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Osoby poszkodowane w aferze GetBack spotkają się dzisiaj z prokuratorami prowadzącymi śledztwo

Osoby poszkodowane w aferze GetBack spotkają się dzisiaj z prokuratorami prowadzącymi śledztwo w tej sprawie. Rozmowy odbędą się w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Poszkodowani będą między innymi domagać się zabezpieczenia środków ze sprzedaży tych papierów, które trafiały na konta spółki GetBack. Oferował je między innymi Idea Bank.

Obligatariusze od ponad 1,5 roku starają się o odzyskanie pieniędzy. Dotychczas Prokuratura zabezpieczyła wyłącznie mienie osobiste sprawców.

Artiom Bujan, prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych Obligatariuszy GetBack, mówi, że prokuratura do dzisiaj nie postawiła bankierom najważniejszych zarzutów w sprawie.

– Bardzo ważna, wręcz kluczowa sprawa, to postawienie zarzutu sprawcom z art. 270 Kodeksu karnego (…). Fałszerstwo formularzy w nabyciu obligacji zbiegły się z art. 286, czyli wyłudzeniem. W wielu znanych nam przypadkach klienci Idea Banku nie nadawali obligacji. Padły oszustwa oraz podszycia się w tych formularzach nabycia przez byłych pracowników Idea Banku. Faktycznie te formularze są sfałszowane – podkreśla.

Poszkodowani domagają się też wydzielenia osobnego śledztwa w sprawie działania na ich szkodę, oraz złożą wnioski o udział w przesłuchaniu byłego Prezesa spółki GetBack oraz byłego Prezesa Idea Banku.

W aferze GetBack poszkodowanych zostało ok. 10 tys. osób. Straty w skali całego kraju szacuje się na 2 mld zł. Zarzuty w sprawie usłyszało do tej pory 50 osób.

RIRM

drukuj