fot. flickr.com

Orlen Synthos Green Energy – nowa spółka odpowiedzialna za budowę małych elektrowni jądrowych w Polsce

Orlen i firma Synthos zakładają atomową spółkę. Będzie ona odpowiadała za technologię małych reaktorów jądrowych.

PKN Orlen i Synthos – polskie przedsiębiorstwo branży chemicznej będą inwestować w atom. Paliwowy gigant złożył w środę wniosek do UOKiK o zgodę na powołanie spółki Orlen Synthos Green Energy. Będzie ona odpowiedzialna za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Koszty ich budowy są aż o 30 proc. niższe od tradycyjnej dużej elektrowni jądrowej.

„Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu” – poinformował PKN Orlen.

To także mniejsza emisja CO2 – podkreślił PKN ORLEN w specjalnym komunikacie. Prezes Orlenu Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że celem jest wdrożenie jednej z najbardziej efektywnych, najtańszych i bezpiecznych technologii wytwarzania energii i budowa pierwszego w naszym kraju małego reaktora jeszcze w tej dekadzie.

To bardzo nowoczesne rozwiązania i ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa energetycznego – przyznał ekspert ds. energetyki, dr Robert Golej.

– Wiemy, że system energetyczny boryka się  z deficytami produkcji energii. Wobec tego postawienie nowych źródeł energii jest bardzo istotne. Ważne jest też to, że postawienie małych elektrowni jądrowych rozproszy wytwarzanie, co jest też elementem bezpieczeństwa energetycznego czy też bezpieczeństwa państwa – dodał.

Do zarządu Orlen Synthos Green Energy został rekomendowany doradca zarządu spółki Orlen Unipetrol i były minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz. W małe reaktory jądrowe inwestuje także KGHM. Miedziowy gigant podpisał w tym tygodniu umowę w sprawie ich budowy z amerykańską firmą NuScale Power.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl