Organizacja Lekarze bez Granic zadeklarowała chęć współpracy ze Strażą Graniczną

Lekarze bez Granic zadeklarowali chęć współpracy ze Strażą Graniczną na wypadek potrzeby udzielenia pomocy lekarskiej osobom, które nielegalnie przekraczają granicę naszego państwa – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Katarzyna Zdanowicz.

Mjr Katarzyna Zdanowicz przekazała, że funkcjonariusze SG w przypadku potrzeby udzielenia pomocy lekarskiej będą mogli, oprócz dotychczas stosowanych procedur wzywania ratowników medycznych służących w Straży Granicznej i innych służbach lub zespołów ratownictwa medycznego, dodatkowo kontaktować się z Lekarzami bez Granic.

Jak informuje SG, współpraca przewidziana jest na wiosnę, kiedy presja migracyjna może wzrosnąć.

„Obecnie duża część cudzoziemców sama wycofuje się na Białoruś, gdyż nie mogą sforsować bariery fizycznej, a dzięki barierze elektronicznej funkcjonariusze mogą odpowiednio szybko reagować i przybyć na miejsce zdarzeń” – zaznaczyła mjr Katarzyna Zdanowicz.

Rzeczniczka zwróciła uwagę, że osoby zatrzymywane po stronie polskiej to prawie w 100 proc. młodzi mężczyźni. W listopadzie – jak podkreśliła – wśród 1483 prób nielegalnego przekroczenia granicy odnotowano dziewięć podjętych przez kobiety.

„Lekarze bez Granic w ramach podjętej w listopadzie tego roku współpracy z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej spotkali się już z Komendantem Oddziału oraz Pełnomocnikiem ds. Ochrony Praw Człowieka i komendantami dziewięciu placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Mielniku, Dubiczach Cerkiewnych, Białowieży, Narewce, Michałowie, Bobrownikach, Krynkach, Szudziałowie i Kuźnicy” – przekazała mjr Katarzyna Zdanowicz.

Dodała, że każde ze spotkań odbyło się w dobrej atmosferze, a konstruktywna rozmowa zakończyła się konkretnymi ustaleniami. W styczniu 2024 planowane są kolejne spotkania dotyczące codziennej współpracy.

Lekarze bez Granic to największa medyczna organizacja humanitarna na świecie. Organizację 52 lata temu założyli francuscy medycy w reakcji na wojnę i głód w Biafrze nad Zatoką Gwinejską w Afryce, a także niszczycielski cyklon Bhola, który na terenie dzisiejszego Bangladeszu spowodował śmierć setek tysięcy osób. Od tego czasu Lekarze bez Granic niosą pomoc ludziom dotkniętym skutkami katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, kryzysów ekonomicznych, epidemii i kryzysu klimatycznego; siedzibą organizacji jest Genewa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl