Ordynarna wyprzedaż polskiego majątku

To ordynarna wyprzedaż polskiego majątku – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk odnosząc się do sprzedaży przez Skarb Państwa kolejnej transzy akcji PKO BP.

Po przeprowadzeniu transakcji Ministerstwo Skarbu pozostaje właścicielem bezpośrednio pakietu 31,37 proc. akcji banku i pozostaje jego największym akcjonariuszem.

– Te ruchy w odniesieniu do spółek Skarbu Państwa, które często nazywane są skarbami rodowymi, to nie ruchy prywatyzacyjne. To ordynarna wyprzedaż majątku Skarbu Państwa. Jeżeli chodzi o wspomniany bank, w połowie poprzedniego roku taka transakcja z czwartku na piątek 7,2 proc. akcji wynosiła 3 mld zł wpływu – ewidentnie pod bieżące potrzeby budżetu państwa. Teraz podobnie, na początku roku w sytuacji, kiedy budżet ma ogromne kłopoty z płynnością – kolejna transakcja. Ponad 11 proc. akcji zostało bezpowrotnie sprzedane za 5 mld zł. W ten sposób państwo traci możliwości uzyskiwania dywidendy – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Poseł dodał, że istnieją obawy, iż Skarb Państwa może w przyszłości utracić pozycję większościowego właściciela PKO.

– Obawiamy się bardzo poważnie, gdyż słyszymy o kolejnych zamiarach sprzedaży akcji tego banku, zejścia do pakietu rzędu 25 proc. i utraty pozycji większościowego właściciela, poprzez być może zakwestionowanie zapisów statutowych. Otóż mimo tego mniejszościowego udziału w tej chwili bronimy się takimi zapisami, że inne podmioty nie mają praw z akcji powyżej 10 proc. Obawiamy się, że w sytuacji, kiedy akcjonariusze tego banku zaprotestują w Komisji Europejskiej może być tak, że KE zmusi polski rząd do zmiany statutu w tych podmiotach – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj