fot. PAP/Andrzej Grygiel

OPZZ nie rezygnuje z zapowiadanego na 2 października strajku w Warszawie

Mimo porozumienia śląskich związkowców z rządem, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie rezygnuje z zapowiadanego na 2 października strajku w Warszawie.

Wacław Czerkawski, przewodniczący rady OPZZ województwa śląskiego, wyjaśnił, że protest będzie dotyczył problemów branży energetyczno-górniczej w skali całego kraju. Według niego, zawarte w piątek porozumienie odpowiada przede wszystkim na problemy Śląska.

– Dzisiaj jest dobry sygnał, że można z rządem osiągnąć porozumienie, ale w dużej mierze mówimy o problemach Śląska. One też mają wpływ na funkcjonowanie branży energetyczno-górniczej w całym kraju, ale na pewno nie rozwiązują wszystkich problemów. Mówiąc wprost, demonstracja 2 października w Warszawie odbędzie się – zapowiedział Wacław Czerkawski.

Wacław Czerkawski zwrócił uwagę, że porozumienie otwiera przed związkowcami i rządem długą drogę dialogu. Czeka nas umowa społeczna – przypomniał związkowiec.

Zgodnie z zawartym w piątek porozumieniem, do 15 grudnia zostanie opracowana umowa regulująca funkcjonowanie sektora górnictwa węgla kamiennego. Od jej treści ma zależeć ostateczny kształt polityki energetycznej państwa.

Ponadto dokument zawiera gwarancje zatrudnienia aż do emerytury górniczej dla wszystkich obecnie zatrudnionych pod ziemią lub w zakładach przeróbki węgla. Zgodnie z umową, ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zaprzestać wydobycia surowca w 2049 roku.

Jako pierwsze – w przyszłym roku – mają zakończyć działalność: katowicka kopalnia „Wujek” oraz kopalnia „Pokój” w Rudzie Śląskiej, będąca częścią kopalni „Ruda”.

 

RIRM

drukuj