Opozycja krytykuje Polski Ład

Na Polskim Ładzie samorządy zyskają, a nie stracą – podkreśla rzecznik rządu w odpowiedzi na krytykę opozycji, która uważa, że program uderza w samorządy. 

Polski Ład to plan, który według PiS, ma pomóc odbudować kraj po pandemii. Zawiera on szereg rozwiązań społeczno-ekonomicznych, które znajdują się pod ostrzałem opozycji.

– Tzw. Polski Ład to jedno, wielki oszustwo – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski skrytykował rozwiązania podatkowe, przez które, jak wskazał – stracą samorządy.

– Stracą pielęgniarki na kontraktach, stracą taksówkarze, stracą właściciele małych osiedlowych sklepików, straci bardzo wielka liczba polskich rodzin – powiedział prezydent Warszawy.

Z tymi zarzutami nie zgadza się rzecznik rządu, Piotr Müller, który przedstawił roczne dochody Warszawy z PIT-u i CIT-u za lata 2016 -2019.

– To wzrost o ponad 2,4 mld zł, czyli o 50 proc. w stosunku do tego, co było wcześniej. Warto o tym mówić, a kolejnym przykładem jest Poznań, który ma taki wzrost o poziom 45 proc., czy Gdańsk o poziom 52 proc. Twierdzenie, że samorządy tracą na rządzie PiS jest po prostu nieprawdziwe – akcentował Piotr Müller.

Jak przekonywał rząd, na zmianach Polskiego Ładu mają zyskać obywatele. W ich kieszeniach ma zostać więcej pieniędzy.

Mocne podniesienie kwoty wolnej od podatku spowoduje mniejsze wpływy z podatku PIT, a prawie 40 proc. z tego podatku trafia do samorządów – wskazuje ekonomista, Marek Zuber.

– Jeśli te pieniądze zostaną  u obywateli, to wcale nie będzie oznaczało, że samorządy nie będą likwidowały swoich planów dotyczących np. różnego rodzaju inwestycji, a to byłoby bardzo źle – wyjaśnił Marek Zuber.

Polski Ład może uderzyć zarówno w samorządy, jak i w osoby prowadzące działalność gospodarczą – podkreślił poseł Konfederacji, Krzysztof Bosak.

– Te zyski, które rząd reklamuje, są niewielkie. One zostaną bardzo szybko zjedzone przez podwyżki cen wywołane tymi zmianami oraz przez już trwającą inflację – stwierdził Krzysztof Bosak.

Jeśli stracą samorządy, stracą też Polacy – podkreślił poseł PO, Robert Kropiwnicki.

– Nie będzie pieniędzy na szkoły, żłobki, na drogi lokalne. To jest złuda, że Polacy coś zyskają – mówił Robert Kropiwnicki.

W czasie kiedy politycy opozycji krytykują rozwiązania Polskiego Ładu, przewodniczący PO Donald Tusk w wywiadzie dla „Polityki” przedstawił główne aspekty programu politycznego swojej partii. Jak sam określił, jest to program pozytywny, konkretny i skomplikowany, a jego głównym celem jest odsunięcie PiS od władzy.

„Przygotowane są już, wspólnie ze środowiskami prawniczymi, projekty odbudowy ładu konstytucyjnego i naprawy sądów. Radykalna reforma czeka media publiczne. Trzeba będzie uczciwie rozliczyć PiS z łamania prawa i z korupcji, a równocześnie zaproponować ich wyborcom polityczny pokój” – powiedział Donald Tusk, przewodniczący PO.

Kolejnymi elementami mają być m.in. przywrócenie stabilizacji finansowej, aktywna postawa wobec kryzysu klimatycznego i środowiskowego oraz nowe relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Program PO zrobi wrażenie na wyborcach młodych – wskazała politolog, Małgorzata Molenda.

– Natomiast wyborca w średnim i starszym wieku, który pamięta jak wyglądały rząd PO, pamięta, że to są zazwyczaj obietnice bez pokrycia i program opiera się na walce z PiS – powiedziała Małgorzata Molenda.

W środę lider PO przebywał w Nakle nad Notecią. Podczas spotkania z mieszkańcami pytany był czy w alternatywie do Polskiego Ładu PO ma propozycje dla przedsiębiorców.

– Na pewno mogę pomóc organizować środowiska przedsiębiorców czy samorządowców, żeby oni coraz mocniej i wyraźniej domagali się innych rozwiązań – akcentował Donald Tusk.

Donald Tusk zapowiedział też, że w najbliższych dniach spotka się z przedsiębiorcami ws. Polskiego Ładu

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl